07 Temmuz 2013, Pazar

Gazeteciler yarın Çağlayan Adliyesi'nde buluşuyor:

TGS: 13 gazeteci yaralandı, 2 gazeteci gözaltına alındı, kaygılıyız!

"Halka savaş açan totaliter politikalardan kaygılıyız" diyen TGS, dün Taksim'de yaşanan polis saldırısını kınadı. 2 gazetecinin gözaltına alındığını ve polis saldırısı sonucu 13 gazetecinin yaralandığını bildiren TGS, yarın Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yapacağını bildirdi, duyarlılık çağrısı yaptı.

TGS, gözaltına alınan gazetecilerin serbest bırakılması ve yaralanan gazetecilerin gündeme getirilmesi için yarın (pazartesi) saat 11.00'de Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapılacağını bildirdi, tüm gazetecileri ve halkı destek vermeye çağırdı.

'TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN KULLANIMI BİR KEZ DAHA ENGELLENDİ'

Türkiye Gazeteciler Sendikası, dün Gezi Parkı'na girmek isteyen halka yönelik polis saldırısını kınadı, bir kez daha temel hak ve özgürlüklerin kullanımının engellendiğini kaydetti.

DÜNKÜ SALDIRILARDA 2 GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI, EN AZ 13 GAZETECİ YARALANDI

Barışçıl gösterileri takip eden çok sayıda gazetecinin de polis saldırılarının hedefi haline geldiğini hatırlatın TGS, dünkü saldırıda en az 13 gazetecinin polis coplarıyla, plastik mermi ve biber gazı fişekleriyle yaralandığını bildirdi.
TGS, 80'i aşkın direnişçinin yanı sıra Aydınlık gazetesinden Beste Gül Öneren ve Selçuk Özmen'in gözaltına alındığını da belirtti. TGS, görevini yapan gazetecilere ve barışçıl taleplerini ifade etme hakkını kullanan halka yönelik polis şiddetini kınadı. Gözaltına alınanların serbest bırakılmasını isteyen TGS, yaralanan gazetecilere ve direnişçilere geçmiş olsun dileklerini iletti.

İSTANBUL VALİSİ ANAYASAL SUÇ İŞLİYOR

İstanbul Valisi'nin, siyasi iktidardan aldığı cesaretle; polisin, halkın ve gazetecilerin üzerine saldırması talimatını hayata geçirerek, bir kez daha Anayasal suç işlediğini vurgulayan TGS, "Halkın demokrasi ve özgürlük taleplerini dikkate almayan siyasi iktidarı ve mülki idare amirlerini, bu şiddet ortamına yol açmalarından dolayı protesto ediyoruz. Başbakanı, işlediği insanlık suçlarından dolayı tarihe ve uluslararası camiaya bir kez daha şikayet ediyoruz" dedi.
Barışçıl gösterilere müdahale gerekçesiyle adeta halka savaş açmayı göze alan bu totaliter zihniyetin başvurduğu tehlikeli politikaların, ülkenin geleceği açısından duyulan kaygıyı arttırdığını kaydeden TGS, devletin yönetim kademelerindeki tüm sorumluları, parlamentoyu ve yargı organlarını, siyasi iktidarın bu şiddet yanlısı politikalarına son vermesi için yasal yetkilerini kullanmaya ve bir an önce harekete geçmeye çağırdı.

'BİR ÜLKEDE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ TEMİNAT ALTINA ALINMADAN TOPLUMUN ÖZGÜR OLMASI MÜMKÜN DEĞİL'

Basın emekçilerine yönelik her türlü müdahalenin, halkın haber alma ve bilgi edinme hakkına bir saldırı olduğunu kaydeden TGS, "Bir ülkede, basın ve ifade özgürlüğü teminat altına alınmadan toplumun özgür olabilmesi de mümkün değildir" dedi. TGS, gazetecilere yönelik baskıların sona erdirilebilmesi, basın özgürlüğü için direnen ve bedel ödeyen gazetecilerle halkın birlikte mücadelesinin önemli olduğuna işaret etti.

YARALANAN GAZETECİLERİN İSİMLERİ

TGS, polis şiddeti sonucu yaralanan gazetecilerin isimlerini de yayınladı:

-Onur Erem (BirGün gazetesi muhabiri) basın kartını göstermesine rağmen polis tarafından coplandı. Onur Erem, bir günlük işgöremez raporu aldı.

-Evrim Kurdoğlu (Serbest gazeteci) polisler tarafından coplandı.

-Eda Sönmez (Sözcü gazetesi muhabiri) gaz bombası nedeniyle geçici körlük yaşadı.

-Özcan Yaman (Evrensel gazetesi yazarı ve foto muhabiri) biber gazı fişeği ile çenesinden yaralandı.

-Yunus Dalgıç (Milliyet gazetesi foto muhabiri) TOMA'nın önüne fırlatıldı, yaralandı ve objektifi kırıldı.

-Arif Balkan (Milliyet gazetesi muhabiri) plastik mermiyle yaralandı.

-Tuğçe Tatari (Akşam gazetesinden işten atılan gazeteci) polis tarafından yere atıldı, tartaklandı ve hakaret edildi.

-Makbule Cengiz (Halk TV muhabiri) polis tarafından tartaklandı, kolunda morluklar meydana geldi.

-Şengül Derin (Ulusal Kanal kameramanı) plastik mermiyle bacağından yaralandı.

-Dilem Taştan (soL Gazetesi muhabiri) plastik mermiyle bacağından yaralandı.

-Barış Yarkadaş (Gerçek Gündem haber portalı Genel Yayın Yönetmeni) boyalı plastik mermiyle vuruldu.

-Elif Akgül (Bianet muhabiri) boyalı plastik mermiyle vuruldu.

-Gökhan Biçici (IMC TV program yapımcısı) boyalı plastik mermiyle vuruldu."

EmekDünyası.Net/ETHA