11 Temmuz 2013, Perşembe

Gazeteciler yarın sokağa çıkıyor

Gezi direnişi sürecinde artan polis şiddeti, patron ve hükümet baskısı altında görevlerini yapan gazeteciler de harekete geçiyor. "Gazeteciler Forumu" oluşturan gazeteciler, yarın saat 19.00'da Galatasaray'dan Taksim'e yürüyecek.

Gezi parkı direnişi süreci boyunca polis şiddeti, patron ve hükümet baskısı altında oldukça zor şartlarda görevlerini yapmaya çalışan gazeteciler, gazetecilik mesleğine yönelik artan baskılar karşısında sokağa çıkıyorlar.

GAZETECİLER SOKAĞA ÇIKIYOR

Bir süredir toplantılar yapan gazeteciler, sürecin ruhuna uygun olarak ilk etapta bir "Gazeteciler Forumu" oluşturarak eylem kararı aldılar. Cuma günü saat 19.00'da Galatasaray'da toplanarak Taksim'e yürüyecek ve burada "Haber yapma eylemi" gerçekleştirecek olan gazeteciler, sadece meslektaşlarını değil, haber alma hakkı için Türkiye tarihinde bir ilk olarak binler halinde medya kuruluşları önünde eylemler yapan gezi direnişçilerini de eylemlerine destek olmaya çağırıyorlar.

GAZETECİLER FORUMLARDA MEDYA TARTIŞMASI YAPIYOR VE HALKI DA EYLEME ÇAĞIRIYOR

Bu amaçla İstanbul'da forumlara katılarak çağrılar yapan ve burada yer alan yurttaşlarla medyanın durumunu tartışan gazeteci forumu cuma günü gerçekleştirilecek olan eylemin bir başlangıç olduğunu da ifade ediyorlar.

ABBASAĞA FORUMU'NDA DÜN GÜNDEM MEDYA VE GAZETECİLERDİ

Abbasağa Forumu'nda dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen forumun ana gündemi de "Gezi direnişi sürecinde medya'nın durumu ve gazeteciler" oldu. Foruma katılan çeşitli gazeteciler forumda yer alan yurttaşlara süreci gazeteciler açısından değerledirdiler ve gelen soruları yanıtladılar. Sokakta haber izlerken polisin saldırılarının hedefi olduklarına ve can güvenlikleri olmadan çalıştıklarını anlatan gazeteciler, işyerlerinde de işten çıkarma tehdidi altında çalıştıklarını anlattı.

Forum katılımcıları da söz alarak, medyadan beklentilerini ve özellikle ana akım medyaya yönelik tepkilerini dile getirdi.

Forum, gazetecilerin halkı da yarın (cuma) akşam saat 19.00'da gerçekleştirilecek olan yürüyüşe davet etmeleriyle sona erdi. Gazeteciler bu akşam da Yoğurtçu Parkı Forumu'nu ziyaret edecekler.

İŞTE GAZETECİLER FORUMU'NUN ÇAĞRISI

Biz gazeteciler, Gezi direnişi süresince karşılaştığımız şiddet, baskı ve tehditleri; keyfi gözaltılar ve tutuklamaları; işten atmaları; sansür ve otosansürü protesto ediyoruz.

CoplaMA!

Hedef gösterME!

Gözaltına alMA!

Tehdit etME!

SansürleME!

İşten atMA!

TutuklaMA!

Bırak işimi yapayım

PENGUEN KUTUPTA GÜZEL!

Tarih: 12 Temmuz 2013, Cuma

Buluşma: 19.00, Galatasaray

Basın açıklaması: 19.30, Taksim

Haber saati: 19.30-20.00, Taksim

EmekDünyası.Net