15 Şubat 2014, Cumartesi

Kadın mühendisler TRT'yi protesto etti

TMMOB’li kadın mühendislerin, Diyanet’in Gıda mühendisleri Odası’ndan “Bay Gıda Mühendisi” talep etmesiyle TRT kanallarının cinsiyetçi yaklaşımlarına karşı başlatılan kampanyası devam ediyor.

TMMOB İKK İzmir Kadın Çalışma Grubu, TRT’nin gıda mühendislerinden “bay gıda mühendisi” talep etmesini 15 Şubat'ta eylem yaparak protesto etti.

Merkez PTT önünde bir araya gelen TMMOB’li kadın mühendislerin eylemine Kadın Emeği Platformu da destek verdi.

Merkez PTT önünde TMMOB İKK İzmir Kadın Çalışma Grubu adına açıklama yapan Işık Şahbar, kadın mühendisler olarak daha önce TRT’ye internet ortamında bu cinsiyetçi taleplerin sebebini sorduklarını aktardı. Şahbar TRT'nin kendilerine sağlık, mühendislik, günlük yaşam gibi konularda ağırlıklı olarak erkek konuklara yer verdiklerini, kadınları ise psikoloji, çocuk, yemek el becerileri evlilik gibi konularda tercih ettikleri yönünde olduğu yanıtının verildiğini aktardı.

Kadınların kamusal alandaki yeterliliklerinin yok sayıldığını belirten Şahbar, mühendislik mesleği erkeklere, ev içi emeğin uzantısı olan çocuk bakımı, psikoloji, yemek ve evlilik gibi konuların kadınlara yakıştırılarak kadınların yalnızca ev ve aile içinde tutulmalarının desteklendiğini söyledi.

Şahbar,  İzmir’de TRT kanallarının cinsiyetçi yaklaşımlarına karşı başlattıkları kampanya süresince TRT’nin cinsiyetçi talebini ifşa eden bir basın açıklaması gerçekleştirdiklerini hatırlatarak  “Ve şimdi de bağlı bulunduğumuz TMMOB örgütü ile TRT’yi kurum olarak Basın Konseyi ve İl İnsan Hakları Kuruluna şikayet ediyoruz”  dedi.

“TRT ayrımcı açıklamalarına devam ettiği sürece itirazımız devam edecektir” diyen Şahbar,  son olarak şunları söyledi: “TRT kadın mühendislere dönük ayrımcı açıklamalarını geri almalı, söz konusu programla ilgili gerekenleri derhal yapmalıdır. Kadın mühendisler olarak TRT’yi iadeli taahhütlü olarak postalayacağımız dilekçelerimizle RTÜK’e şikayet edeceğiz”

Açıklamanın ardından kadınlar PTT içerisine girerek RTÜK’e şikayet dilekçelerini yollayarak eylemlerini sonlandırdı.