24 Temmuz 2010, Cumartesi

Basında direniş 102. Yılında

Cezaevlerindeki gazeteciler derhal serbest bırakılmalı ve özgürlükleri kısıtlayan kanunlar mutlaka değiştirlmelidir.

24 Temmuz Türk Basını’nda sansürün kaldırılışının yıl dönümü olarak anılan bugünde Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, sansürün kalkmadığı bunun yanında sansüre karşı mücadelenin 102 yıldır devam ettiği vurgusu yapıldı.

Günümüzdeki devlet ve medya ilişkilerine değinilen açıklamada, cezaevlerinde hükümlü ve tutuklu olan ve yargılanan gazetecilere vurgu yapıldı. Mevcut kanunlar yürürlükteyken gazetecilerin yargılanmasının “olağan” olduğu ön plana çıkarken, “Bu mahkumiyetler, gazeteciler için birer şeref madalyasıdır. Çünkü onlar, görevlerini iyi yaptıkları için bu cezalarla karşı karşıya kalmaktadırlar.” denildi.

DEMOKLES’İN KILICI

TGS Yönetim Kurulu imzasıyla yayınlanan açıklamada, cezaevlerindeki gazeteciler derhal serbest bırakılmalı ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan kanunlar mutlaka değiştirilmeli denildi. Çünkü, bu hükümlerin gazetecilerin üzerinde Demokles’in kılıcı gibi durduğunu ve, basın ve yayın kuruluşlarını sansüre ve otosansüre zorladığı ifade edildi.

SANSÜRE KARŞI SENDİKA

Basın emekçilerinin haklarının korunmasının yolunun sendikal örgütlenmeden geçtiği vurgusu yapılan açıklamada, TGS sansüre karşı direnişin 102. yıldönümü olarak nitelenen bugünde tüm basın emekçilerinin sendikal örgütlenme mücadelesi içerisinde yer almaya ve cezaevlerindeki gazetecilerin serbest bırakılması talebiyle TGS ve diğer meslek örgütlerinin birlikte yürüttüğü “Gazetecilere Özgürlük” kampanyasına destek olmaya çağırdı.

(emekdunyasi.net)