20 Eylül 2010, Pazartesi

Tecavüzün reytingi varsa, Fatmagül'ün suçu ne?

SİNAN BİÇİCİ sinanbicici@emekdunyasi.net

16 Eylül 2010 - Her üç televizyondan birinde CSKA Sofya-Beşiktaş maçı izlendi, ikincisinde ise Fatmagül'ün tecavüzü. Maazallah o akşam maç olmasaydı bütün gözler Fatmagül'de olacaktı. Eski Fatmagül Hülya Avşar, yeni Fatmagül'e yapılan tecavüzü yeterli bulmadı ve kendisinin oynadığı sahnelerin daha başarılı olduğunu açıkladı. Dizideki tecavüz sahneleri internette rekor kırdı.

Muhtelif zamanlar 2007 - bu satırların yazarı hayatının belli dönemlerinde televizyonlara dizi yazmaktaydı. 2007 yılında bir haberden etkilendi ve onun öyküsünü senaryo olarak yazmaya karar verdi. Tecavüze uğrayan evli bir kadının yaşadıklarını anlatan bir hikâyeydi. Çalıştı, didindi, kendisini de senaryosunu da bitirdi ve sonunda senaryosunu yapımcısına götürdü. İsmi lazım değil, o yapımcı "tecavüz sevimsiz bir konudur, insanlar izlemek istemez" diye geri çevirdi onu.

Nisan 2010 - Siirt'te dördü kardeş, 7 ilköğretim okulu öğrencisi kıza 14-70 yaş arası onlarca erkek tecavüz etti. 10 Nisan'da Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla, kızların ifadelerinde adı geçen erkeklerden 100'ü sorgulandı, 17'si tutuklandı, 25'i gözaltında. O günden beri bu olayla ilgili tek satırlık bilgi şehirden dışarı sızmadı.

31 Mart 2008 - İtalyan sanatçı Pippa Bacca, Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı köyü yakınlarında Ballıkayalar mevkiinde tecavüze uğradı ve boğularak öldürüldü.

Bacca, "Barış Gelini" adıyla, dünya barışı için Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Bulgaristan, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin güzergâhından Tel-Aviv'de noktalanması planlanan bir yolculuğa çıkmıştı. Yolculuğunu tamamlayamadı ve beyaz gelinliğiyle hayata gözlerini yumdu.

Türkiye'de Fatmagüller beyaz gelinliğine bağlanan kırmızı kurdeleyle "masumiyetini" ilan ederlerken, Bacca'nın beyaz gelinliğine kan kırmızısı bulaştı.

Barış bizzat bu ülkede tecavüze uğradı...

20 Eylül 2010 - Bu satırların yazarı yapımcısından astronomik bir teklif, Türkiye ise barış için iyi bir haber bekliyor... hâlâ.