26 Aralık 2012, Çarşamba

E-Reçete ilaç kaosuna mı neden olacak?

Sigortalı hastalar stresli günlere yaklaşıyor. 1 Ocak’tan itibaren elektronik reçete sistemine geçmeye hazırlanan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sistemi sık sık çöküyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, 1 Temmuz’dan itibaren uyguladığı E-Reçete sistemi, 1 Ocak’ta zorunlu hale gelecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 1 Ocak’tan itibaren uygulamaya koyacağı E-Reçete sistemi, kâğıt reçeteyi  ortadan kaldırmasına karşın, sigortalılar reçete ücreti ödemeye devam edecek.

Sayısı 120 bini bulan hekimlerin büyük bir bölümünün, teknik aksamalar nedeniyle E-Reçete için şifre alamaması ve sistemde yaşanan aksaklıklar, ilaç temininde kaos tehlikesi doğurdu.

Yeni sistemde, hekim tarafından elektronik ortamda oluşturulacak reçeteler, Medula sistemi üzerinden eczanelere gönderilecek. Kâğıt reçeteyle eczaneye gidenler ilaçlarının bedelini SGK’dan alamayacak.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, Medula sisteminin yeni uygulamaya hazır olmadığını belirtti. Saydan, 1 Ocak günü kâğıt reçetesi de olmayacak vatandaşların ilaç alamayacağını söyledi.

E-REÇETE NEDİR?

Doktorun yazdığı reçete, hastanın TC Kimlik numarası ile eczacının kullandığı aynı sistemde görüntülenebilecek. Vatandaşlar, takip numarası ile de ilacını isteyebilecek.

Elektronik reçete uygulaması, aile hekimlikleri ve işyeri hekimleri şu an için e-reçete zorunluluğu kapsamına alınmayacak.

EmekDünyası.Net/Ajanslar

 

Anahtar Sözcükler