13 Nisan 2013, Cumartesi

Sağlık çalışanları 17 Nisan'da grevde

Sağlık örgütleri, 17 Nisan’da hekime yönelik şiddete ve sağlıkta yıkıma karşı iş bırakıyor. Sağlıkçılar, 17 Nisan’da halkın eşit, parasız ve nitelikli sağlık hakkını savunacak.

Sağlık örgütleri, 17 Nisan Çarşamba günü Doktor Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından öldürülmesinin birinci yılında hekime şiddete ve sağlıkta yıkıma karşı greve gidiyor.

“Sağlık çalışanları hemen her gün, yurdun dört bir yanında dayak yiyor, hakarete uğruyor, tehdit ediliyor, örseleniyor.” diyen hekimler ve sağlık çalışanları tüm kesimleri greve destek olmaya çağırdı.

Hekimler ve sağlık çalışanları yaptıkları yazılı açıklamada, hekime yönelik şiddetin tesadüf olmadığını ifade etti. Sağlıkçılar, sağlık alanın ticarileşmesinin, performans sisteminin, vatandaştan alınan ilave ücretlerin şiddeti doğurduğunu belirtti. Yeni ölümler ve şiddet vakaları yaşamamak için sağlıkta şiddeti doğuran sebeplerin ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan sağlık çalışanları, AKP hükümetinin ve Sağlık Bakanlığı’nın bunları gözardı ettiğini dile getirdi. Sağlıkçılar açıklamalarında, AKP’nin hekime yönelik şiddeti önlemektense sağlık alanını uluslararası tekellere açmayı, özel hastane zincirini yaygınlaştırmayı ve ilaç şirketlerinin taleplerine göre düzenleme yapmayı amaç edindiğini dile getirdiler.

EmekDünyası.Net/Sendika.Org