17 Nisan 2013, Çarşamba

Sağlık emekçileri grevde

Sağlık çalışanları hekimlere yönelik şiddeti ve çalışma koşullarını protesto etmek için bugün (17 Nisan) sabah saatlerinden itibaren başlattıklar grevi ülke çapında etkili bir biçimde sürdürüyor.

Hasta yakını tarafından öldürülen doktor Ersin Arslan'ın ölüm yıldönümü olması nedeniyle 17 Nisan tarihinde gerçekleştirilen eyleme ilişkin Türk Tabipler Birliği, Sağlık Emekçileri Sendikası ve diğer sağlık örgütleri tarafından yapılan açıklamada bugün sadece "acil servis, kanser hastaları, diyaliz hastaları ve yatan hastalara sağlık hizmeti verileceği" duyurulurken, diğer hastalar eyleme destek için hastanelere gelmemeye davet edildi.

TTB, SES VE DEV SAĞLIK-İŞ ÜYELERİ İŞ BIRAKTI

Türk Tabipler Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ve Dev Sağlık-İş üyeleri, Dr. Ersin Arslan'ın bir hasta yakını tarafından öldürülüşünün yıldönümünde sağlıkta yaşanan şiddete "Dur" demek ve sağlıkta dönüşüm politikalarını protesto etmek için bugün greve çıktı.

Sağlık emekçileri, devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ile aile sağlığı merkezlerinde acil hastalar ile kanser, diyaliz ve çocuk hastalar dışında sağlık hizmeti sunmuyor.

İstanbul'daki grev programı, sabah saat 09.00'da hastane bahçelerinde Dr. Ersin Arslan'a anma eylemleriyle başladı.

ŞİŞLİ ETFAL'DE YÜZDE 100 KATILIM

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde greve yüzde 100 katılım sağlandı. Konferans salonu önünde bir araya gelen sağlık emekçileri, Arslan anısına saygı duruşunda bulundu.

Sağlık emekçileri, "Bu şiddet sona ersin. Sağlıkta şidddee karşı g(ö)revdeyiz" yazılı pankart açarken, sık sık "Ersin Arslan'ı unutma unutturma", "Susma haykır şiddete başkaldır", "Sağlıkta performans ölüm demektir", "Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganları atıldı.

İstanbul Tabip Odası adına konuşan Hüseyin Acinikli, TBMM'yi acilen yasal önlemler almaya ve şiddete son verilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmaya çağırdı. Acinikli, "Böyle sağlık sistemi olmaz. bu şiddet sona ersin" dedi

Sağlık meslek örgütleri adına açıklama yapan Mihriban Emek, Dr. Ersin Arslan'ın öldürülmesinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen şiddetin devam ettiğine dikkat çekti. AKP'nin sağlık politikaları nedeniyle hastalar ile sağlık emekçilerinin karşı karşıya geldiğini belirten Emek, ifade özgürlüğü karşısında yaşanan sürgün, soruşturma, gözaltı ve tutuklamalar ile yeni istihdam modellerine dikkat çekti.

"Bozuk bir sağlık sistemi, tedavi olamayan hastalar, çalışanlara yönelmiş öfke ve şiddet var" diyen Emek, bu koşullarda nitelikli sağlık hizmeti verilemeyeceğini belirtti.

Emek, "Haklarımız, halkımızın ve çocuklarımızın sağlık hakkı için bugün hizmet vermiyoruz" dedi.

Açıklamadan sonra hastane bahçesinde yürüyüş yapan sağmık emekçileri, Çapa Tıp Fakültesi'ne hareket etti.

'BAŞKA ERSİNLER OLMASIN DİYE'

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nde sabah saatlerinde iş bırakan sağlık emekçileri, Kemal Atay Anfisi'nde Dr. Ersin Arslan için anma yaptı. Saygı duruşunun ardından konuşan İstanbul Tabip Odası Başkanı Taner Gören, "Halkın yararına yapıldığı söylenen sağlık politikiları, nasıl halkın yararına oluyorsa, şiddete ve ölüme yol açıyor" dedi. "Başka Ersinler olmasın diye gereken değişikliklerin yapılmasını istiyoruz" diyen Gören, Arslan ve diğer sağlık emekçilerini saygıyla andıklarını söyledi.

TTB Başkanı Özdemir Aktan ise, 17 Nisan'ın bundan sonra Türkiye'de "Sağlıkta Şiddeti Kınama Günü" olarak anacaklarını söyledi, "17 Nisan'ın dünyada da Sağlıkta Şiddeti Kınama Günü olarak kabul edilmesi için dünya tabip örgütlerine başvuruda bulunduk" dedi. Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde de sağlık emekçileri sabah saat 08.30'da bahçede anma etkinliği düzenledi.

'GÜNDE EN AZ 100 HASTA BAKIYORUZ'

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde poliklinik girişinde toplanan sağlık emekçiler, burada açıklama yaptı. Osman Topçu sağlık emekçileri adına yaptığı açıklamada, sağlıkta artan şiddete karşı hükümeti adım atmaya çağırdı. Daha sonra A Blok önüne yürüyen emekçiler adına konuşan Dr. Fadime Kavak, "Sağlık Bakanlığı, bir doktora 45 hasta düştüğünü söylüyor. Ancak biz günde en az 100 hastaya bakıyoruz, dolayısıyla yeterli ilgi gösteremiyoruz" dedi. Sağlıkta özelleştirme politikaları nedeniyle halkın sağlık hakkından mahrum kaldığını belirten Kavak, "Sağlık hakkı için grevdeyiz" diye konuştu.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NE YÜRÜYECEKLER

İş bırakan sağlık emekçileri, saat 11.00'de İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nin önünde toplanarak buradan Unkapanı'ndaki İl Sağlık Müdürlüğü önüne yürüdüler.

BURSA'DA HEKİMLER KANLI ÖNLÜKLE METROYA BİNDİ

Bursa'da kanlı önlükle metroya binen doktorlar, sağlık çalışanlarına yapılan şiddeti protesto etti. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde toplanan doktorlar, metroya yürüdü. Metroya binen doktorlar, vatandaşlarla sohbet etti, şiddetin yanlışlığını anlattı. Sağlık çalışanlarının grevi Türkiye genelinde farklı eylemlerle sürüyor.

EmekDünyası.Net/Ajanslar