17 Nisan 2013, Çarşamba

Kocaeli ve Mersin'de sağlık emekçilerine polis müdahalesi

TTB, SES ve Dev Sağlık-İş'in çağrısıyla sağlıkta şiddete dikkat çekmek amacıyla iş bırakan sağlık emekçileri, İzmit ve Kocaeli'nde özel güvenlik elemanları ve polisin engellemesiyle karşılaştı.

TTB, SES ve Dev Sağlık-İş'in çağrısıyla sağlıkta şiddete dikkat çekmek amacıyla iş bırakan sağlık emekçileri, İzmit ve Kocaeli'nde  özel güvenlik elemanları ve polis engeliyle  karşılaştı.

KOCAELİ’DE ÇADIRA  İZİN VERİLMEDİ

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde sağlık emekçilerin açmak istediği çadıra özel güvenlik ve polis izin vermedi.

İş bırakan sağlık emekçileri, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çadır açmak istedi. Ancak, özel güvenlik elemanları ve sivil polis müdahale ederek  çadır açılmasına izin vermedi.

Müdahalenin ardından  yapılan açıklamada, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artmasına rağmen hükümetin soruna çözüm bulmadığı belirtildi.

Eyleme, direnişteki Pakmaya işçileri ile Genç-Sen üyeleri de katıldı. Açıklamanın ardından oluşturulan serbest kürsüde, Pakmaya işçileri de söz aldı. Sağlık emekçilerinin yanında olduklarını söyleyen Pakmaya işçileri, direnişlerine destek istedi.

MERSİN’DE YÜRÜYÜŞE POLİS MÜDAHALE ETTİ

Sabah saatlerinde Mersin Devlet Hastanesi önünde toplanan sağlık emekçileri, "Böyle sağlık sistemi olmaz sağlıkta şiddet sona ersin" yazılı pankart açtı, Dr. Ersin Arslan'ın fotoğraflarını taşıdı. Hastane bahçesi önünde açıklama yapan Mersin Tabip Odası yöneticisi Doktor Mehmet Antmen, hükümet politikaları yüzünden sağlık çalışanlarıyla halkın karşı karşıya geldiğini belirtti, sağlıkta şiddetin son bulmasını istedi.

Konuşmanın ardından sağlık çalışanları Hastane Caddesi üzerinden Taşbina'ya doğru yürüyüşe geçti. Polis, emekçilerin kaldırımdan yürümesini istedi ve bu sağlıkçılar tarafından kabul edilmeyince yürüyüşü engelledi. Bu durumun ardından  sağlık emekçileri oturma eylemi yaptı. Yapılan görüşmelerin ardından sağlık emekçileri, 3'e kişilik kortejler halinde Taşbina'ya yürüdü.

Yürüyüş sonunda açıklama yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Galip Kırıcı, sağlık çalışanlarının şiddeti sadece hasta yakınlarından değil, idareciler, hükümet ve Sağlık Bakanlığı'ndan da gördüğünü vurgulayarak, sağlıkta şiddetin son bulmasını istedi.

EmekDünyası.Net/ETHA