07 Haziran 2013, Cuma

TTB'den direniş raporu: Biri polis 3 ölü, 48′i ağır 4785 yaralı

Türk Tabipleri Birliği, Taksim Gezi Parkı eylemleri ve sonrasında ülke geneline yayılan eylemlerde hemen hemen tamamı polisin uyguladığı şiddet sonucu oluşan sağlık sorunlarını derlemeye çalıştı. İşte o rapor:

Türk Tabipleri Birliği, Taksim Gezi Parkı eylemleri ve sonrasında ülke geneline yayılan eylemlerde hemen hemen tamamı polisin uyguladığı şiddet sonucu oluşan sağlık sorunlarını derlemeye çalıştı.

TTB RAPORU YANDAKİ FOTOĞRAFIN İSTİSNA OLMADIĞINI GÖSTERİYOR

TTB'nin raporu polisin ağır şekilde döverek yaraladığı üniversitesi öğrencisi Başak Özçelik'in (yandaki foto) başına gelenlerin bir tesadüf ve istisna olmadığını ortaya koyuyor.

TTB'NİN 6 HAZİRAN 18.00 İTİBARİYLE TOPARLADIĞI VERİLER ŞUNLAR:


RAPORA GÖRE AYRICA:

* 13 ilde yaralılar tespit edildi.

* Kamu hastanelerine, özel hastane ve tıp merkezlerine ve çatışmaların yaşandığı alanlarda kurulan revirlere toplam 4785 kişi yaralı olarak başvurdu.

* Yaralanmaların içeriğini biber hazına bağlı yüzeysel yangı ve solunum sıkıntıları, yakından atılan biber gazı kapsülleri, plastik mermiler ve darba bağlı kas-iskelet sistemi yaralanmaları (yumuşak doku zedelenmeleri, kesiler, yanıklar, basit kırıklardan sekel bırakacak ciddiyete sahip açık/kapalı kırıklar), kafa travmaları, plastik mermilerden kaynaklı görme kayıplarına varan göz problemleri ve karın için organ yaralanmaları oluşturuyor.

* 3 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerden birisi polis memuru.

* 48 ağır yaralı var.

* 2′si Ankara'da, 1′i Eskişehir'de 3 yaralının durumu kritik.

* 18 kişi (ağır/kırıklı) kafa travmasına uğradı.

* 10 kişi gözünü kaybetti.

* 1 kişinin dalağı alındı.

EmekDünyası.Net/Sendika.Org