21 Şubat 2014, Cuma

Asistan grevi 3.gününde

İzmir'de Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan asistan doktorlar çalışma şartlarına tepki olarak grevde.

İZMİR - Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Asistan hekimlerinin başlattığı grev bugün üçüncü gününde. Sabah mesai saatinde hastane bahçesinde toplanan asistanlar, her sabah yaptıkları gibi Hipokrat yeminini tekrar okudular ve toplu halde kahvaltı yaptılar. Daha sonra kendi aralarında ders anlatan asistanlara uzman hekimler de destek verdi.

Hastane bahçesinde öğle arasında hocaların, uzman hekimlerin, sendikaların ve diğer hastanelerdeki asistanların katıldığı bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasını okuyan Asistan Hekim Özden Demir, 2011 yılından bu yana asistan hekim sayısında ciddi bir azalmanın olduğuna dikkat çekti. İlkbahar TUS atamalarında hastaneye hiç kadro açılmadığını hatırlatan Demir , “69’u yoğun bakım yatağı olmak üzere 1100 yatak kapasiteli, 209 poliklinik odası bulunan yılda 2 milyon hastanın ayakta ve 56 bin hastanın yatarak tedavi gördüğü hastanemize asistan hekim alınmamasının nedeni ne olabilir” diye sordu.

Eskiden acil nöbetlerini 9 kişinin tuttuğunu şimdi ise bu sayının 4 kişi olduğunu söyleyen Demir, “Bu durumdan dolayı nitelikli sağlık hizmeti vermemiz zorlaşıyor ve hatalı tıbbi uygulama yapma riskimizin de arttığını bir kez daha hatırlatmak isteriz” dedi. Demir, talepleriyle ilgili somut adımlar atılana kadar greve devam edeceklerini dile getirdi.

DİRENİŞE VEKİL DESTEĞİ

Asistan doktorları Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner'in yanı sıra CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar da ziyaret etti.

Grevi desteklediğini söyleyen Çandar, sağlık sisteminin iyi yönetilmediğini, doktorların hak ettiğini almalarını, bunun sağlanmaması durumunda ise, grevin Türkiye geneline yayılması gerektiğini dile getirdi. Çandar, sorunu, TBMM gündemine de taşıyacağı sözünü verdi. Bunun yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray da yazılı açıklamayla desteğini bildirdi.

Emek Dünyası/ Evrensel