10 Haziran 2011, Cuma

Kadınlardan tepki: Erdoğan bir homongolos!

Mersin BDP Kadın Meclisi üyeleri, gazeteci Nuray Mert için söylediği 'namert' sözü ve polis şiddetine maruz kalan Dilşat Aktaş için sarf ettiği, 'kız mıdır kadın mıdır bilemem' şeklindeki sözleri nedeniyle Başbakan Erdoğan'ı protesto etti.

Mersin BDP Kadın Meclisi üyeleri ve partili kadınlar, Gazeteci Nuray Mert için söylediği 'namert' sözü ve polis şiddeti sonucu kalçası kırıldığı için 6 ay iş göremez raporu alan Halkevleri MYK üyesi Dilşat Aktaş için sarf ettiği, 'kız mıdır kadın mıdır bilemem' şeklindeki sözleri nedeniyle Başbakan R. Tayyip Erdoğan'ı kınadı. Merkez Akdeniz ilçesi Güneş Mahallesi'nde kurulu bulunan Demokratik Çözüm Çadırında bir araya gelen ve aralarında BDP MYK üyesi Yüksel Mutlu, DÖKH aktivistler, Bedriye Bükte, Aynur Aşan, Sakine Kayran ve Akdeniz Belediyesi Kadın Meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kadın, sık sık "jın jiyan azadi", "Nuray Mert, Merttir" ve " Kadına uzanan eller kırılsın" şeklinde slogan attı.

ADETA BİR HOMONGOLOS

Ardından Grup adına açıklamayı yapan B. Gülhan Yağ, Başbakan'ın son günlerde kadınları hedefine aldığına dikkat çekerek, "Başbakan, kendisine muhalif herkesi düşman gördüğü gibi, muhalif kişi kadınsa eğer, çağın en az 100 yıl öncesinde kalmış bir dille konuşmaktan çekinmiyor. Adeta bir homongolos (kadın düşmanı) kesildi. Kadınlara aslında eşitlik diye bir şey olmadığını, üç çocuk doğurmalarını, kadın da olsa çocuk da olsa gereğinin yapılması gerektiğini söyleyen bir anlayışın kadını desteklemesi zaten beklenemez" dedi.

BAŞBAKAN ÇILGINA DÖNDÜ

Gazeteci Nuray Mert'in, her düşünen insanın aklına hemen gelebilecek bir fikri söylediğini belirten Gülhan Yağ, "Nuray Mert, Kürt illerine yapılan yolların askeri operasyonları mümkün kılmak amaçlı olduğunu dile getirdiğinde, Başbakan çılgına döndü. Nuray Mert, o an karşısında olsaydı ne yapardı bilemiyoruz ama öfkesini denetleyemeyip kameraların önünde aşağılamaya kalkıştı. Başbakan, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür kadın arkadaşımızı bir anda 'namert' ilan etti. Bu söz yalnızca Nuray'ı değil tüm ülke kadınlarını derinden incitti. Çünkü bu ülkede hiçbir kadın böyle bir Başbakanı hak etmeyecek kadar uygardır" diye konuştu.

HİÇ KİMSE KADINI AŞAĞILAYAMAZ

Gülhan Yağ, bu olayın etkisi yatışmadan, polisin aşırı güç kullanımına maruz kaldığı için kalçası kırılan ve 6 ay iş göremez raporu alan Dilşat Aktaş olayını da hatırlatarak, şöyle dedi: "Başbakan, Dilşat arkadaşımıza sahip çıkması gerekirken, şiddet savunusuna 'kız mı, kadın mı belli değil' sözleriyle katıldı, kadınları kategorize eden bir dille onu kınadı. Erkek egemen anlayışı aynen sürdürdü."

"Biz Başbakan'ı suçlayamıyoruz. Bilebildiği dil bu kadar demek ki diye düşünüyoruz" diyen Yağ, "Daha iyisini bilseydi konumu gereği özenli olurdu diye umuyoruz. Ama o konumunu unutup erkeklerin alışık olduğu, kadını aşağılamayı erkeklik sayan sokak kültüründen, lümpen dilden başka dil bilemiyor. Değil Başbakan, hiç kimse kadını kadın olduğu için aşağılayamaz. Bunu öğrendiklerinde onlar da bir kadından dünyaya geldiklerini anımsayacaklar ve biz kadınlarla saygılı dille konuşmayı öğrenecekler" diye konuştu.

Gülhan Yağ, açıklamasını, "BDP Kadın Meclisi olarak, kadınlara yönelik, kadını ötekileştiren, aşağılayan söylemleri kabul etmeyeceğimizi ifade ediyoruz. Başbakan'ın özellikle Gazeteci Nuray Mert'e yönelik saldırısının arka planında, Nuray Mert'in Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'na destek vermesi nedeniyle olduğunu söyleyebiliriz" sözleriyle sona erdirdi.

ANF

Bağlantılı Haberler