13 Şubat 2012, Pazartesi

KESK: Korkmadık, korkmuyoruz

KESK, bugün yapılan baskın ve gözaltılara ilişkin yaptığı açıklamada, "Korkmadık, korkmuyoruz, susmadık, susmayacağız" yanıtını verdi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), "KCK Operasyonu" adı altında bugün genel merkez binaları ile bağlı iki sendikanın genel merkez binalarının aranmasına ve yöneticilerinin tutuklanmasına tepki gösterdi.

Hiçbir baskı KESK’i mücadelesinden geri adım attıramaz!” başlığını taşıyan açıklamada, 15 kadın yöneticinin gözaltına alındığını belirtirek şöyle denildi, "Bu sabah Ankara'da yaşananlar bir taraftan hazırladığı yasa tasarılarıyla emek düşmanı politikalara hız veren AKP iktidarının diğer taraftan bu politikalarına boyun eğmeyerek mücadelesini sürdüren emek ve demokrasi güçlerine yönelik baskılarını artırmaya devam ettiğini göstermektedir" dedi.

KESK'İ ENGELLEMEYE YÖNELİK OPERASYON

"8 Mart'ın resmi tatil olması temel talebi ile mücadele programımızı ilan ettiğimiz bir dönemde, 2009 yılından beri süren bir soruşturma gerekçe gösterilerek kadın yönetici ve üyelerimize yönelik bu 'operasyon' manidardır" diyen KESK, açıklamasında şu ifadelere yanıt verdi: "Kadına yönelik şiddet, taciz ve cinayetlerin arttığı bir dönemde kadın mücadelesinin öncülüğünü yapan KESK'i engellemeye yönelik bu 'operasyonu' kınıyoruz. Son olarak MİT olayında yaşandığı gibi ucu kendisine dokunduğunda yasaları eğip bükerek yargıyı, adaleti işlevsiz hale getirmek isteyenler her zaman olduğu gibi yine gündem saptırmanın peşindedir."

Gözaltı ve baskılara rağmen mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini belirten KESK, "Tamamıyla keyfi olarak yürütülen bu gözaltılarla onurlu mücadelemizi sindirebileceğini sananlar büyük bir yanılgı içerisindedirler. Sendikal mücadelemiz üzerinde şaibe yaratarak, KESK ve bağlı sendikalarını kamuoyu nezdinde yıpratma amacı taşıyan baskıların bir parçası olan bu operasyonlar amacına ulaşamayacaktır.

Bilinmelidir ki hakikati dile getirmekten bir an olsun vazgeçmeden yürüttüğümüz mücadelemizde; şiddete karşı barışın sesini yükseltmekten, emekçilerin haklarına sahip çıkmaktan ve eşit, özgür, demokratik bir Türkiye talebini ifade etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. AKP'nin büyük baskı ve gözaltı düzenine karşı onurlu ve kararlı duruşumuzdan bir an olsun vazgeçmeyeceğiz" dedi.

TAKSİM'DE EYLEM

 

KESK’e yönelik bugün yapılan göz altılarla ilgili olarak bugün (13 Şubat pazartesi) saat 19.00’da Taksim Tramvay durağında KESK İstanbul Şubeler platformu tarafından bir basın açıklaması yapılacak.

 

EmekDunyasi.Net/ ETHA