13 Şubat 2012, Pazartesi

Gözaltılara tepkiler:Sadırı sadece KESK'e değildir

KESK, SES ve TÜM-BEL-SEN Merkezleri'ne yapılan baskınlara ve gözaltılara tepkiler büyüyor. DİSK yaptığı açıklamada saldırının sadece KESK'e değil tüm emekçi kesimlere olduğunu belirtti.

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla "KCK Operasyonu" adı altında bugün yapılan baskın ve gözaltılara sendikalar ve siyasi partiler tepki gösterdi.

DİSK: SALDIRI HEPİMİZE

DİSK, KESK ve bağlı sendikalar KCK soruşturması adı altında yapılan baskınlara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 4688 sayılı yasaya karşı etkin eylem kararı alan ve 8 Mart çalışmalarını örgütleyen KESK'in, iktidarın yeni baskı ve engellemeleriyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

"KESK ne zaman etkin bir eylem düzenlemeye başlasa, eylemlerin sabote edilmesine, çalışmaların durdurularak sekteye uğratılmasına neden olan aramalar ve polis baskınları gündeme gelmektedir. " denilen açıklamada özellikle KESK ve üye sendikaların kadın örgütlenmesinden sorumlu MYK üyelerinin gözaltına alınmalarının, 8 Mart 2012 etkinliklerinin sekteye uğratılması için yapıldığı ifade edildi.

Siyasi iktidarın bu saldırısının sadece KESK'e yönelik olmadığının belirtildiği açıklamada bütün emek ve demokrasi güçlerinin ve AKP muhaliflerinin benzer yöntem ve baskılarla sindirilmeye çalışıldığına vurgu yapıldı.

"Emek ve demokrasi mücadelesinde önemli yeri olan KESK'i baskı ve engellemelerle susturacaklarını zannedenler yanıldıklarını anlayacaklardır. " denilen açıklamada DİSK,gözaltılar ve tutuklamalara derhal son verilmesini, tutuklananlar ve gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

TÜM BEL-SEN: SUSMAYACAĞIZ

Merkez Kadın Sekreteri Güler Elveren'in gözaltına alındığıTüm Belediye ve Yerel Yönetim Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen)  yaptığı yazılı açıklamada gözaltıların gözdağı verme amaçlı olduğu belirtilerek

"Tam da 8 Mart'a yönelik Sendikalarımızın çalışmalarını yoğunlaştırdığı bir süreçte gerçekleştirilen bu operasyon başta kadın mücadelesi olmak üzere sendikalarımızın kuruluşundan bu yana kesintisiz sürdürdüğü emek, demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesini sindirmeye yönelik siyasi bir operasyondur." Denildi.

Tüm muhalif kesimlerin susturulmaya çalışıldığının ifade edildiği açıklamada AKP'nin siyaseten çözemediği sorunları baskı ve sindirmeyle çözmeye çalıştığı belirtildi.

"Şurası bilinmelidir ki başta Konfederasyonumuz ve Sendikalarımız olmak üzere toplumun emek, demokrasi, barış ve özgürlükten yana örgütlü güçleri, ülkeyi adeta açık bir cezaevine dönüştüren bu saldırılarla susturulamaz." Denilen açıklamada gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması istendi.

ESP: AKP ELİNİ KESK'TEN ÇEK

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Merkezi, KESK ve bağlı sendikalara yönelik olarak bugün gerçekleşen baskın ve gözaltılara  yönelik yaptığı açıklamada, "AKP devleti elini KESK'ten, sendikacılardan çek" dedi.

Yürütülen siyasi operasyonlarda 6 bini aşkın siyasetçi ve sendikacının tutuklandığı hatırlatan ESP operasyonların demokratik kamuoyunu sindirme amacıyla yapıldığı, AKP'nin siyaset ve sendika alanını sadece kendisinin ve taraftarlarının at oynattığı bir alana çevirmek istediği belirtti.

ESP sözkonusu saldırılara karşı tüm demokrat kamuoyunu Kesk'e, sendikacılara sahip çıkmaya çağırdı.

 

EmekDunyasi.Net

Bağlantılı Haberler