13 Haziran 2012, Çarşamba

Dağıtılan sütlerin bozuk olduğu kanıtlandı

AKP Hükümeti'ne yakın süt şirketlerinin, okullarda öğrencilere bozuk süt içirdiği resmen tespit edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü Okul Sütü Projesi kapsamında dağıtılan sütler, ülke genelinde pek çok ilde binlerce çocuğun zehirlenmesine neden olmuştu.

HANİ SÜT HAZIMSIZLIĞIYDI?

Sütlerin bozuk olduğu yönündeki açıklamalara AKP Hükümeti yetkilileri sert tepki göstermişti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Genel anlamda süt hassasiyeti süt hazımsızlığı diyebileceğimiz bir sebeple süt şekerine karşı hazımsızlık diyebileceğimiz şey toplumda oldukça yaygın. Bazı insanlar süt içemez midesi bulanır. Kendisini ona karşı tedbir alarak korur. Tüm ailelere anketler gönderildi. Çok sayıda anket geldiği için ama tasviye edilmeli ki 7 milyon çocuğa süt dağıtıldı. Bizdeki veriler süt şekerine karşı hazımsızlığa işaret ediyor. Sütün bulaş olma ihtimali olamaz mı, tabiki olabilir. Bilimsel veriler süt şekerine karşı hassasiyet ya da hazımsızlık olduğunu gösteriyor" açıklaması yapmıştı.

Ancak Denizli'de faaliyet gösteren ve açılışını Başbakan Erdoğan'ın yaptığı Aynes Gıda'dan alınan sütlerin bozuk olduğu tespit edildi. Denizli ve Ankara'da İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından yapılan inceleme sonucunda öğrencilere dağıtılan sütlerin "Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği"ne uygun olmadığı belirtildi.

Aydın İl Tarım Müdürü Muhsin Temel, Kaymakamlığa gönderdiği yazıda, "Okul sütü programı kapsamında üretilen DHT içme sütünün gönderildiği okullarda dağıtımının durdurulmasını" istedi.

DAĞITIMI DURDURMA KARARI OKULLAR TATİL OLDUKTAN SONRA GELDİ

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Eğitim Sen, Okul Sütü projesinin yeterli denetimler yapılmadan uygulanmaya başladığını belirterek, yaşanan zehirlenmelerin hükümetin iddialarının aksine abartı olmadığının anlaşıldığını kaydetti.

Okullarda mevsimsel arz fazlalığı üzerinden dağıtılan sütlerin sağlıksız olabileceği uyarılarının Sağlık ve Milli Eğitim Bakanları ile Başbakan tarafından öfke ile karşılandığını hatırlatan Eğitim Sen, şimdi uyarılarının yerinde olduğunun görüldüğünü ifade etti.

Eğitim Sen, "Açılışını Başbakan'ın yaptığı firmanın sütlerinin bozuk çıkmasının ardından süt dağıtımının durdurulması kararının verilmiş olması önemlidir. Ancak bu kararın okullar tatil olduktan sonra alan ve toplatılmasını isteyen, insan sağlığı ile oynayanların yaptıkları yanlarına kar kalmamalıdır. Kimsenin, şov malzemesi olarak kullandığı ücretsiz süt projesi üzerinden çocukların sağlığı ile oynamaya hakkı yoktur. Sorumlular derhal ortaya çıkarılmalı ve gereken işlemler yapılmalıdır" dedi.

Eğitim Sen, 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren süt dağıtımı konusunun daha hassas ele alınması ve numuneleri sağlıklı çıkmayan firmalardan hiçbir şekilde süt alımı ve dağıtımı yapılmamasını istedi.

EmekDünyası.Net/ETHA