29 Temmuz 2012, Pazar

İşçiler kardeşlik iftarında buluştu

Müslüman gençler, ikinci kez kurdukları kardeşlik iftarı sofrasında değişik iş kollarında direnen, örgütlenme çalışması yürüten işçilerle iftar açtı.

Emek ve Adalet Grubu'nun geçtiğimiz yıl lüks otellerin pahalı iftar menülerine karşı başlattığı kardeşlik iftar sofraları bu yıl daha geniş katılımla, farklı parklarda kuruluyor.

TAKSİM GEZİ PARKINDAN SONRA SARAÇHANE PARKI

Geçtiğimiz hafta Taksim Gezi Parkı'da kurulan kardeşlik sofrası bu hafta "Sabır dolu emeğiyle, yayla gibi yüreğiyle, çoluk çocuk geçindirip haram nedir bilmeyenler, buyurun siz de buyurun, buyurun dostlar buyurun" çağrısıyla Saraçhane Parkı'na kuruldu.

Her hafta değişik ezilen kesimlerden halkın bağdaş kurduğu sofrada bu hafta işçiler vardı. Hakları için direnen Roseteks işçileri, Davutpaşa'daki patlamada yaşamını yitiren işçilerin aileleri, Hey Tekstil işçileri ve sendikalaşmaya çalışan triko işçileri ve atık kağıt işçileri katıldı.

"Dünya nimetlerini parselleyenlere inat yeryüzü sofrasını açmaya geldik" yazılı pankartın altında oturan insanlara hitaben konuşan Ümit Aksoy Türkiye'de işçilerin yaşadığı hukuksuzlukları ve çalışma koşullarına değindi, "Orucumuzu açmak için biraraya geldiğimiz bu kardeşlik iftarı vesilesiyle memleketimizde bir işçi sorunu, işçilerin büyük bölümünün mağdurları oldukları bir hak ve adalet sorunu olduğunu dile getirmek, hepimizi şahitliğe ve müdahalliğe davet etmek istedik" dedi.

'BAŞKALARI AÇKEN BİZİ TOK YATIRMA ALLAHIM'

İftar öncesi şöyle dua edildi: "Afrika'da insanlar açlıktan ölürken, asgari ücretle geçinen bir çok insan aç iken bizi tok yatırma Allah'ım. Bizi sermaye biriktirip imanını ve vicadnını çürütenlerden eyleme. Allah'ım direnenlere güç kuvvet ver. Soframızı mazlumların, yoksulların işçilerin, işsizlerin sofrası kıl, soframızı değil imanımızı, vicdanımızı arttır"

İftara katılan yaklaşık 500 kişi ezan sesiyle birlikte ortak kurulan sofrada oruçlarını açtı. İftar sonrasında kurulan kürsüden işçiler sorunlarını ve mücadelelerini anlattı.

Sendikalaşma mücadelesi veren triko işçileri "İşçiler birlik olursa hiçbir kuvvet karşılarında duramaz. Sendikalaşmaya, haklarımızı aramaya devam edeceğiz" dedi.

Roseteks'te direnen işçi "Roseteks firması sahipleri 382 işçinin haklarını vermeden kaçtılar. Biz sendikalaşabilseydik bu durumlarda bu şekilde mağdur olmazdık. Sendikalaşmamızı engellemek için işçi sayısını azallttılar. Sendikal faaliyet yürütenleri toplu şekilde işten attılar. Biz onları protesto etmek için patronun Levent'teki Köşe Başı adlı restorantı önünde simit ekmek ile iftarımızı açıyoruz. Herkesi destek vermeye çağırıyoruz" şeklinde konuştu.

EmekDünyası.Net/ETHA