11 Mayıs 2013, Cumartesi

Metropolis Belgeseli'nin İstanbul ilk gösterimi bugün

Resmi şiddet, bu şiddetin uygulayıcıları, nedenleri, bu şiddetin mağdurları ve cezasız kalması üzerine Eylem Şen tarafından hazırlanan belgesel "Metropolis" bugün İstanbul'da ilk kez seyirci karşısında çıkmaya hazırlanıyor.

Resmi şiddet, bu şiddetin uygulayıcıları, nedenleri, bu şiddetin mağdurları ve cezasız kalması üzerine Eylem Şen tarafından hazırlanan belgesel Metropolis bugün İstanbul'da ilk kez seyirci karşısında çıkmaya hazırlanıyor.

SAAT 19.30'DA CEZAYİR RESTAURANT'TA

Saat 19.30'da İstanbul Beyoğlu'nda bulunan Cezayir Lokantası toplantı salonunde galası yapılacak olan belgesel, Çağdaş Güvenlik Mühendisliği adı altında, şehirlerde güvenlik terörüne dönüşen güvenlik politikaları hangi saiklerle, nasıl oluştuğuna dair bir tablo sunuyor.

BÜŞRA ERSANLI'DAN MİTHAT SANCAR VE EMMA SİNCLAİR'E

Belgesel'de özellikle yargı, siyaset ve polis bürokrasisi resmi şiddetin desteklenmesi ve cezasız kalması açısından başarıyla mercek altına alınıyor. Metropolis, öncelikle dünyada ve yaşadığımız coğrafyada güvenlik anlayışı ve güvenlik politikaları hakkında farklı görüş ve tartışma konularına yer veriyor. Büşra Ersanlı, Emma Sinclair, Ali Bayramoğlu, Coşkun Üsterci, Erkan Koca ve daha birçok araştırmacı, yazar, gazeteci güvenlik politkalarının nasıl oluştuğu, hangi saiklere dayandığı konusunda görüşlerini ifade ediyorlar. Belgesel, onların görüşleri üzerinden kapsamlı bir tartışma alanı yaratmaya çabalarken, bu tartışmaları yaşanmış olaylarla birlikte billurlaştırmaya çalışıyor.

Güvenlik politikalarının; yargı, siyaset, polis bürokrasisi üzerinden masaya yatırıldığı Metropolis, güvenlik aygıtının muhaliflerin, ötekilerin ya da sadece devletle ya da iktidarla siyasi ya da adli nedenlerle karşı karşıya gelmiş insanların hayatında nasıl bir rol oynadığını o insanların anlatımları üzerinden görünür kılıyor. Ama bunu sadece güvenlik politikalarından ya da polis şiddetinden mağdur olanların cephesini görünür kılarak yapmıyor. Polis akademisinden ya da polislerin cephesinden tablonun nasıl göründüğünü de göstermeye çalışıyor. Tüm bu tartışma ve görüşlere, polis şiddetine maruz kalan kişi ve topluluklarının tanıklıkları, olay görüntüleri eşlik ediyor.

Belgeselin fragmanı: https://vimeo.com/58906343

EmekDünyası.Net