28 Mayıs 2013, Salı

AB yangına körükle gidiyor:

AB 'Suriyeli muhaliflere' silah ambargosunu kaldırdı

Avrupa Birliği'nin Suriyeli muhaliflere yönelik silah ambargosu, silahlandırma yönünde tavır alan İngiltere ve Fransa'nın kararlı tutumu sonucu 1 Haziran itibariyle kaldırıldı.

AB üyelerinin çoğunluğu 31 Mayıs'ta süresi dolan Suriye'ye silah ambargosunu, muhalifler için hafifleterek uzatma taraftarı olsa da İngiltere ve Fransa'nın ısrarına karşı koyamadılar.

İNGİLTERE VE FRANSA BASTIRDI

Muhaliflerin silahlandırılmasından yana tavır alan Londra ve Paris'in dayatmalarıyla ambargo 1 Haziran itibariyle kalkarken, üye ülkeler ağustos ayına kadar silah göndermeme taahhüdünde bulundu.

Kararın Suriye'de iç savaşı derinleştireceğini ve insan kaybını daha da arttıracağını ifade eden uzmanların değerlendirmeleri AB tarafından dikkate alınmadı.

SİLAH SEVKİYATI SİVİLLERİ KORUMAK İÇİN YAPILACAKMIŞ!

AB dışişleri bakanları, Suriye'ye silah sevkiyatının sadece 'sivillerin korunması' amacıyla yapılmasında, silahların yanlış ellere geçme ihtimaline karşı gereken tedbirlerin alınmasında ve silah satışı lisanslarının tek tek çıkarılmasında uzlaşırken, silahların "Suriyeli Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu"na gönderileceği de açıklandı.

SURİYELİ MUHALİFLER'İN SUÇ DOSYASI KABARIK

'Suriyeli muhalifler' nitelenen çeşitli grupların, görüntüleri dünya medyasına ve sosyal medyaya da yansıyan katliam, infaz, kafa kesme olaylarına karıştığı ve etnik-mezhep düşmanlığını özellikle bu grupların kışkırttığı sayısız belgeyle sabit olmasına karşın, AB'nin bu gruplara silah gönderme kararı alması kaygı uyandırırken, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, kararı 1 Ağustos'tan önce gözden geçireceklerini söyledi.

AB İKİYE BÖLÜNDÜ

AB dışişleri bakanları, 31 Mayıs'ta süresi dolacak olan ambargonun geleceğiyle ilgili fikir ayrılığına düştü.

Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, muhaliflerin silahlandırılması için ambargonun kalkmasından yana tavır alan İngiltere ve Fransa'yı suçladı. Spindelegger, görüşmelere ara verildiği sırada basına yaptığı açıklamada, "Uzun müzakerelerin ardından İngiltere ve Fransa'yla uzlaşmak mümkün olmadığı için üzüntü duyuyorum" dedi.
Suriye'de durumu daha da kötüleştireceği gerekçesiyle ambargonun kalkmasına şiddetle karşı çıkan Spindelegger, uzlaşılamaması halinde gelecek aydan itibaren isteyen ülkelerin Esed rejimine ya da muhaliflere silah sağlayabileceğini belirtti.

DAVUTOĞLU AMBARGONUN KALDIRILMASI İÇİN ÇALIŞTI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'da AB'yi Suriye'ye silah ambargosunu muhalifler için kaldırması konusunda zorlayan isimler arasındaydı. AB dışişleri bakanlarının ağırlıklı olarak Suriye krizini görüştükleri Belçika'nın başkenti Brüksel'deki akşam yemeğine katılan Davutoğlu, ambargonun kalkması için yoğun çaba sarfetti.

Diplomatik kaynaklara göre Davutoğlu, konuşmasında, "Türkiye başından beri asla askeri seçenekleri desteklemedi ve daima siyasi ve barışçıl çözüm için çaba gösterdi. Fakat rejimin halkına karşı uyguladığı acımasız ve artan şiddet kampanyası buna imkan vermedi. Uluslararası toplum artık bu gidişata son vermelidir" dedi.

Ahmet Davutoğlu'nun, AB'li mevkidaşlarına, "Silah ambargosunu kaldırarak sahada askeri dengeleri değiştirmek için etnik ve mezhepsel temizlik dahil her yönteme başvuran rejime kuvvetli bir mesaj verin. Ambargonun kaldırılma kararı, soruna askeri yollardan çözüm istendiği anlamına gelmez. Aksine Cenevre 2 süreciyle yeniden ivme kazanan siyasi çözüm çabalarına psikolojik anlamda önemli bir destek verilmiş olur" tavsiyesinde bulunduğu öğrenildi.

DIŞ İŞLERİ BAKANLARININ DEĞERLENDİRMESİ

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, AB dışişleri bakanlarının, Suriye'ye silah ambargosunu muhalifler için kaldırmasına ilişkin, "Kimseyi Suriye'ye derhal silah gönderme hazırlığı içinde görmedim" dedi.

Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders da kararın tüm tarafları Cenevre'de masaya oturmaya zorlamasını umduğunu söyledi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans ise Suriye'ye silah gönderip göndermeme kararının artık üye ülkelere ait olduğunu belirterek, bu aşamada hiçbir ülkenin silah sevkiyatına niyetlenmediğini kaydetti. Timmermans, muhaliflere silah sevkiyatının başlaması halinde Rusya'nın Esed rejimine daha çok silah göndermesinden endişe ettiğini dile getirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, silah ambargosunun kalkmasının Esed rejimine güçlü bir mesaj ve siyasi çözüme destek olacağını kaydetti. Hague, Suriye'ye derhal silah gönderme planları olmadığını fakat ambargonun kalkmasının kendilerine ihtiyaç duydukları esnekliği sağladığını ifade etti.

'SURİYELİ MUHALİFLER'E ÇAĞRI

Öte yandan, AB dışişleri bakanları, İstanbul'da toplanan Suriyeli muhaliflere "barış konfernasına katılın" çağrısında bulundu.

AB dışişleri bakanlarının Suriye'ye ilişkin ortak kararında, "AB, İstanbul'da devam eden SMDK Genel Kurulu'nun öneminin altını çizer ve Koalisyon ve tüm muhalif gruplara siyasi çözüm için çalışmayı sürdürme ve katılımcılığı güçlendirme çağrısı yapar" ifadesi kullanıldı.

EmekDünyası.Net/Ajanslar