29 Mayıs 2013, Çarşamba

Taksim Gezi Parkı direnişi devam ediyor:

Erdoğan Gezi Parkı'nı yıkmakta, halk korumakta kararlı

27 Mayıs'ı 28 Mayıs'a bağlayan gece dozerlerin parka girmesi ile harekete geçen ve yıkımı engelleyerek nöbete başlayan İstanbulluların eylemi sürüyor. Alandan alternatif canlı yayınlarla direniş dünyada da ses getirmeye başladı.

Giderek daha yaygın bir destek alarak üçüncü gününe giren direnişin bu akşamki programında film gösterimi ve 18.00'da toplu ağaç dikimi var. Alandan alternatif canlı yayınlar da devam ediyor. Dün akşam yapılan yayının 30 bin kişi tarafından izlendiği bildirilirken, bu yayınlar sayesinde direniş giderek uluslararası yankı da uyandırmaya başladı.

YOLDAN GEÇEN ARAÇLAR KORNALARLA DESTEK VERİYOR

Divan Oteli ile park arasındaki yola "Yeşili çalana, korna çal" yazılı bir döviz asan eylemcilere, yoldan geçen araçlar kornalarla destek veriyor. Korna çalanlar arasında belediye otobüslerinin de bulunması dikkat çekici.

DİRENİŞ DEVAM EDİYOR DESTEK ARTIYOR

Gün içinde zaman zaman azalan katılım, akşam saatleri yaklaştıkça tekrar arttı. DİSK başta olmak üzere çeşitli sendikalardan temsilciler, pek çok parti, örgüt, kurum ve hareketin temsilcileri de Gezi  Parkı'na gelerek  direnişe destek vermeye devam ediyor. Direnişe üniversite öğrencilerinden de yoğun destek geliyor.  Öğrenci Kollektifleri tüm İstanbul Üniversitelerinden parka gelerek fidan dikme eylemine katıldı.

ERDOĞAN DİRENİŞTEN RAHATSIZ OLSA DA DİRENİŞÇİLER KARARLI

Taksim Gezi Parkını savunma direnişi giderek güçlenirken, bugün Garipçe'de 3. Köprü'nün temel atma töreninde konuşan Tayyip Erdoğan ise Gezi Parkı'nda ağaç kesilmesin diye eylem yapanlara hitaben, "Ne yaparsanız yapın. Orası için karar verdik. Yapacağız" dedi.

Gezi Parkı'nda direnişi sürdüren İstanbullular ise aynı saatlerde yaptıkları basın açıklamasına doğayı ve kentleri talan eden; bilim, teknik ve hukuk tanımayan bütün rant projelerine karşı sonuna kadar direneceklerini açıkladı.
Erdoğan bildik üslubunu sürdürse de Gezi Parkı'ndaki yıkım girişimine karşı tepki bazı iktidar vekilleri dahil kamuoyunun geniş kesimlerini sarmış durumda.

TAKSİM GEZİ PARKI'NDAN CANLI YAYIN DÜNYANIN İLGİSİNİ ÇEKTİ

Taksim Gezi Parkı'nı ve yaşam alanlarını savunma direnişi giderek Türkiye sınırlarını da aşmaya başladı. 1 Mayıs'ta başlayan "her akıllı telefon bir canlı yayın aracı, her yurttaş bir gazeteci" çalışması Taksim Gezi Parkı direnişinde de etkin bir şekilde yürütülüyor.

HOLLYWOOD'DAN MARK RUFFALO CANLI YAYINI İZLEYEREK TAKSİM GEZİ PARKI DİRENİŞİNİ KUTLADI

Pınar Öğün başta olmak üzere Oyuncular sendikası üyelerinin de aktif katılımıyla hızla yayılan alternatif canlı yayın çalışması dünya çapında da yankı uyandırdı. Hollywood'un ünlü yıldızlarının da #occupygezipark hashtag'iyle Taksim Gezi Parkı direnişini takip ettiği ve yayınların ingilizce olarak da yapılmasını talep ettikleri öğrenildi.

İNTERNETTEN CANLI YAYIN İNGİLİZCE OLARAK DA DEVAM EDECEK

Bunlar arasında bulunan Mark Ruffalo twit atarak: "Bütün bu cesur yürekli eylemleriniz için kutluyorum. Cesur ruhlarsınız toplum sağlığı ve bütünlüğünü sağlamak için eyleme devam!" sözleriyle direnişe destek verdi ve anternatif canlı yayınların ingilize olarak da yapılmasını istedi. Bunun üzerine Pınar Öğün bu akşam yapılacak olan yayınların aynı zamanda ingilizce anonslarla sürdürüleceğini söyledi. Yayınları izlemek için @pinar_ogun twitter adresini ve sitemiz ana sayfadaki linki takip edebilirsiniz.

EmekDünyası.Net/Ajanslar