31 Mayıs 2013, Cuma

Ortadoğu Kadın Konferansı Diyarbakır'da başladı

Bahreyn, İran, Filistin, Hindistan, Libya, Lübnan, Tunus başta olmak üzere 26 ülkeden farklı kültür, inanç, etnisite ve dilden Ortadoğulu kadının katıldığı Ortadoğu Kadın Konferansı başladı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan DÖKH aktivisti Fatma Kaşan, "Bu konferans Sakine Cansız'ın başarısıdır" diyerek, kadınlar özgürleşmeden toplumun özgürleşmeyeceğine vurgu yaptı.

KONFERANS YÜZLERCE KADININ KATILIMIYLA BAŞLADI

Demokratik Özgür Kadın Hareketi öncülüğünde yapılan Birinci Ortadoğu Kadın Konferansı Class Otel'de yüzlerce kadının katılımıyla başladı. Paris'te katledilen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'e adanan konferansa Bahreyn, İran, Filistin, Hindistan, Libya, Lübnan, Tunus başta olmak üzere 26 ülkeden farklı farklı kültürden, inançtan, etnisiteden, cinsel eğilimden, yaştan, sınıftan ve dilden doğulu kadınlar ile BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ve DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, BDP kadın milletvekilleri, HDK Kadın Meclisi, yazar, akademisyen ve gazeteci kadın katıldı. Rojava'dan gelmesi gereken 14 delegasyon kapılar kapalı olduğu için konferansa katılamadı. Ancak kapıların açılması dahilinde katılımın olması bekleniyor. Paris'te katledilen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in fotoğraflarının asıldığı salonda Kürtçe, Türkçe, Arapça "Jin Jiyan Azadi" afişi asıldı.

'BU KONFERANS SAKİNE CANSIZ'IN BAŞARISIDIR'

Devrim ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından açılış konuşması DÖKH aktivisti Fatma Kaşan tarafından Kürtçe yapıldı. Kaşan, "Cesur kadınlar, yoldaş kadınlar, Mısır'dan Filistin'den, Bahreyn, Nepal'den kadınlar Kürdistan'a hoşgeldiniz. İlk defa biraraya geliyoruz. Paris'te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez şahsında tüm kadınları selamlıyoruz. Sakine, Leyla ve Fidan arkadaşlar dünyanın şehididirler. Bu nedenle biz bu konferansı onlara adadık. 26 ülkeden biraraya gelmemizin nedeni Kürt kadınlarının mücadelesinin sonucudur. Kürt kadınları dünyanın dört bir yanında mücadele ediyor. Sakine Cansız'ın başarısıdır" dedi. Adıyaman'da dün kadın tarım işçilerinin yaşamını yitirmesine vurgu yapan Kaşan, "Şiddetle öldürülen kadınlar, siyasi operasyonlara maruz kalan, kadın cinayetlerine kurban giden kadınlara bu konferansımızı adıyoruz" dedi.

'KADINLARIN MÜCADELESİ ERİL SİSTEMİ ORTADAN KALDIRIR'

Bu konferansı yapmalarının nedenini açıklayan Kaşan, Ortadoğulu kadınların çok zor bir yaşam sürdürdüğünü söyledi. Toplumda adaletsizliğin en fazla kadınlara karşı olduğunu dile getiren Kaşan, erkek iktidarının her zaman kadınları katlettiğine dikkat çekti. Katliam ve şiddete karşı Ortadoğu kadınlarının daha fazla birarada olması gerektiğini dile getiren Kaşan, kadınların her anlamda bir vahşetle karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Kadınların mücadelesinin devrime katılımının erkek egemen iktidarı yok edeceğini dile getiren Kaşan, bu anlamda konferansı yapma kararı aldıklarını dile getirdi. Kaşan, Mısır'da Tahrir Meydanı'nda devrime öncülük yapan kadınları hatırlatarak, kadınları eve kapatmak isteyen tüm sistemlere karşı bu konferansın önemli olduğunu dile getirdi. Ortadoğu'da çok derin sorunlar yaşandığının altını çizerek, tek millet tek ulus anlayışının hakim olduğunun ve kadın katliamlarının meşrulaştıran sistemlerle karşı karşıya olduklarını dile getirdi. Demokratik ulus anlayışının çok önemli olduğunu belirten Kaşan, demokratik bir yaşamın herşeyin temel kaynağı olduğunu söyledi. Kaşan, şunları ifade etti: "Bu nedenle siyasi diktatöryal ve geri bir yaşamın temelinde erkek egemen sistem ve kölelik ilişkisi geliyor. Kadın ve erkek eşit olmadığı sürece toplumun demokratikleşmesi mümkün değildir. Temelde kadın ve erkek arasındaki kölelik ilişkisi özgürleşmeden Ortadoğu'da inanç, kültür ve din alanında özgürlük olmayacak."

ROJAVA'DA DELEGASYONLARIN GELEMEMESİ

Bu konferansı yapma kararı aldıklarında bir şeyi çok net gördüklerini ifade eden Kaşan Ortadoğu'nun geri olarak tanımlandığını ve bunun herkesin bir yargısı olduğunu dile getirerek bunun oryantalist bir anlayış olduğunu söyledi. Ortadoğulu kadınların yaşadığı özgün sorunların çok önemli olduğunu dile getiren Kaşan, Ortadoğulu kadınların birlikte bir mücadele programı çıkarmak, birlikte mücadele etmek için burada olduğunu söyledi. Rojava'dan 14 kişi gelmesi gerekirken bütün sınırlar kapalı olduğu için buraya gelmediğini ifade eden Kaşan, bu delegasyonun içinde farklı uluslardan kadınların olduğunu ifade ederek, "Buradan çağırıyoruz. Kapılar açılsın. Delegasyonlarımız konferansımıza katılsın. Rojava katılmadığı müddetçe konferansımız yarım kalacaktır. Çünkü orada bir sistem oturtuldu. Ve onların deneyimleri pratik anlamda bizim için yol göstericidir" dedi.

'ORTADOĞU'YA YOL GÖSTERİCİ OLMAK İÇİN BURADAYIZ'

Kaşan, "Sayın Abdullah Öcalan Kürt halkını temsil etmektedir. Bütün Kürdistan halklarının müzakere masasında oturmasını esas aldı. Müzakere masasının bütün ezilenler için kurdu. Bu vesileyle Sayın Öcalan'ı selamlıyoruz. Bu süreç bütün Ortadoğu'da yol gösterici olmasını umuyoruz. Kürtlerin Irak, İran, Suriye ve Türkiye arasında Kürdistan parçalandı. Birlikte özgür halkların kardeşliği temelde yaşamsal bir prensibi esas alıyoruz. Bu temelde bütün Ortadoğulu kadınları selamlıyoruz" dedi. Kadınların birliği için özgürlüğe inancı esas aldıklarını belirten Kaşan, şunları dile getirdi: "Demokratik özgür kadın mücadelesi bu temelde olur. Kadınlar özgürleşmeden toplum özgürleşmez. Ortadoğulu kadınlar özgürleşmeden toplum özgürleşmez. Özgürlüğü ileriye götürecek olanda Ortadoğulu kadınlardır. Başarımız Ortadoğu'da yeni bir tarih yazacaktır. Demokratik bir yaşamın kurulması özgür kadının kurtuluşudur" dedi.

Kaşan son olarak İstanbul'da demokratik güçlerin Gezi Parkı'nda bir direniş sergilediğini ve ağır yaralılar olduğunu belirterek, Gezi Parkı'nın kadınların ve çocukların parkı olduğunu ifade ederek, yıkımın durdurulmasını istedi. 
Kaşan'ın konuşmasının ardından konferans, DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, FHCK Politbüro üyesi Leyla Xalit ve Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana'nın yapacağı konuşmalarla devam edecek.

EmekDünyası.Net/DİHA