04 Temmuz 2013, Perşembe

Mısır'da geçici Cumhurbaşkanı göreve başladı

Mısır Ordusu tarafından geçici Cumhurbaşkanlığına getirilen Adli Mansur Cumhurbaşkanlığı yeminini ederek görevine resmen başladı.

Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin dün ordunun ülke yönetimine el koyduğunu, anayasanın askıya alındığını ve erken seçimler yapılıncaya kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı Muhammed Adli Mansur'un geçici cumhurbaşkanı atandığını açıklamasının ardından Mansur, bugün yapılan törenle geçici Cumhurbaşkanlığı görevi için yemin etti.

GEÇİCİ CUMHURBAŞKANI GÖREVE BAŞLADI

Mansur yemin töreni sırasında yaptığı konuşmada, "Mısır halkı, artık yeni bir ruh taşıyor. Onlar Mısır'ın yüceliği ve onurunu geleceğe taşıyacak. Niyetimiz halkın yolundan gitmek ve insanların adalet içinde yaşamasını sağlamak" dedi.

Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde halkın gerçek iradesinin ortaya çıkmasını beklediğini belirten Mansur, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanlığı kurumuna ihanet etmeyeceğiz. Bir nesilden diğerine aktarılan tek bir bayrak taşıyacağız. Mısır gençlerini, kadınlarını ve tüm halkı selamlıyoruz. Bu halk, devrimin öncülüğünü yaptı ve hedeflerine ulaşmasını sağladı. Silahlı kuvvetlerimizi ve bağımsızlık için çalışan yargı sistemimizi de selamlıyoruz. Yargı bağımsızlığına uzanan eller engelledi. Gücün halkta olduğunu ve halkı koruması gerektiğini anlayan polislerimizi de selamlıyoruz" dedi.

Konuşmasında Mısır medyasına yer veren Mansur, "Medya, ülkenin yaşadığı sorunları halkın önüne serdi. Bir önceki yönetimin yanlış uygulamalarını ortaya çıkardı ve bu tarihi günün meydana gelmesini sağladı" diye konuştu.

MANSUR: MÜSLÜMAN KARDEŞLER HALKIN BİR PARÇASI

Mansur ayrıca Müslüman Kardeşlerin  durumuna da değindi. Geçici cumhurbaşkanı Adil Mansur, Müslüman Kardeşler'in(MK) halkın bir parçası olduğunu ve "ülkenin inşasına" katılmaları gerektiğini söyledi. Mansur, "Müslüman Kardeşler grubu, bu halkın bir parçasıdır ve herkes gibi onları ülkenin inşasına katılmaya davet ediyoruz" ifadesini kullandı.

MUHAMMED ADLİ MANSUR KİMDİR?

1945 yılında dünyaya gelen Mansur, Kahire Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1967'de mezun oldu. 1960-1970 yılları arasında aynı fakültede Kamu Hukuku ve İdari Bilimler alanında yüsek lisans yaptı.

Mansur, 1984'te Danıştay'a müsteşar olarak atandı ve 1992'ye kadar çalıştı. 1983-1990 yılları arasında Suudi Arabistan'a Ticaret Bakanlığı Hukuk Müsteşarı olarak tayin edilen Muhammed Mansur, 1990-1992 yıllarında Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği'nde müsteşar olarak görev yaptı.

1992'de Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı olarak atanarak Mansur, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mahir el-Buhayri'nin 30 Haziran'da görev süresinin bitmesi nedeniyle 19 Mayıs 2013'te Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nun onayıyla başkan seçildi. Mansur, Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak bu sabah yemin etti.

Adli Mansur, eski cumhurbaşkanlarından Enver Sedat'ın, suikasta uğramasının ardından dönemin Meclis Başkanı Sufi Ebu Talib'ten sonra geçici cumhurbaşkanlığına getirilen ikinci isim oldu.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER İÇİN YAKALAMA EMRİ

Öte yandan Mısır'da darbe sonrası gelişmeler hızından bir şey kaybetmedi. Mısır Başsavcılığı, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Başkanı Muhammed Bedii, yardımcısı Hayrat Şatır ve teşkilat üyelerinin tamamı hakkında "şidete teşvik etme" suçlamasıyla yakalama emri çıkardı.

ORDU'DAN İSLAMCILARI KORUMA SÖZÜ

Başsavcı bu adımı atarken bir açıklama yapan Mısır Ordusu sözcüsü Ahmed Ali, "İslamcılara yönelik saldırı, taciz ya da provokasyona izin vermeyeceklerini" söyledi.Farklı dini akımlardan, yönelimlerden gençlere seslenen Ali, "Mısır'da kimse sizin yurtseverliğinizi, ülkenize olan samimi bağlılığınızı sorgulamıyor" dedi.

Açıklamada, Mısır'da hiçbir grubun dışlanmayacağı vurgulanırken, "Onlar da Mısır'ın diğer oğulları gibidir. Silahlı Kuvvetler, diğerlerine olduğu gibi, onlara da [İslamcılara] aynı saygıyı ve sevgiyi beslemektedir" denildi.

MISIR'DA ÖLÜ SAYISI 32'YE ÇIKTI

Mısır'da durum hala gerginliğini koruyor. Russia Today'in Kahire'deki muhabiri Bel Trew'in bildirdiğine göre, Mursi karşıtlarının Cumhurbaşkanının devrilmesinin ardından evlerine gitmedi ve sokakta kalmaya devam ediyor.

Öte yandan, Mısır Sağlık Bakanlığı yetkilileri dün gece Mursi yandaşları ve karşıtları arasında yaşanan çatışmalarda ölenlerinin sayısının 32'ye çıktığını bildirdi. Yüzlerce kişinin ise yaralı olduğu belirtiliyor.

İNGİLTERE: MISIR'LA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Mısır'da bir askeri darbeyle sonuçlanan halk isyanına ilişkin uluslararası tepkiler de gelmeye devam ediyor. Darbe sonrası bir açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Mısır'da yaşanan askeri müdahaleyi desteklemediklerini ancak, Mısır'ın geçici yöneticileri ile çalışmaya devam edeceklerini belirtti. Hague, bunun "dış politikanın bir gerçekliği" olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE'DEN DARBEYE TEPKİ

Mısır'daki gelişmeleri yakından izleyen AKP hükümeti de gelişmelere tepki gösterdi. Bugün bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu yaşananların "Mısır devriminin kazanımları ve demokratik süreç açısından kaygı verici" bulduklarını ifade etti.

Dolmabahçe'deki Basbakanlık Çalışma Ofisi'ndeki basın toplantısında konuşan Davutoğlu, "Demokratik bir seçimle işbaşına gelmiş olan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Mısır ordusunun müdahalesiyle görevinden alınması, Mısır devriminin kazanımları ve demokratik süreç açısından son derece kaygı verici bir durumdur. Seçimle başa gelmiş bir yönetimin askeri müdahale ile görevden alınması kabul edilemez" dedi.

Davutoğlu, "Dünkü müdahaleden sonra siyasilerin keyfi olarak gözaltına alınması kabul edilemez" diye konuştu.

"25 Ocak devrimine güçlü bir destek verdik" diyen Davutoğlu, "25 Ocak devrimi 21.yüzyılın ilk büyük devrimidir. Bu devrimin kazanımlarını korumak bütün Mısırlıların görevi olmalıdır. Bu kazanımları korumak bölgenin faydasınadır" şeklinde konuştu.

Ahmet Davutoğlu, "Türkiye, bir bütün olarak Mısır halkının tüm kesimlerini ve demokrasiyi desteklemeye devam edecektir" ifadesini kullandı.

EmekDünyası.Net/Ajanslar