16 Temmuz 2013, Salı

'Cadı Avı'nda yeni perde:

İstanbul'da 100 adrese baskın, 30 gözaltı; İzmir'de 11 tutuklama

Gezi direnişine yönelik hükümet tarafından yönetilen cadı avı her geçen gün yaşanan yeni baskınlar ve tutuklamalarla yeni bir aşamaya giriyor. İstanbul güne Gezi parkı direnişçilerine yönelik ev baskınlarıyla uyandı.

Bu sabah da İstanbul'da Gezi Parkı direnişine katıldıkları gerekçesiyle sabah saatlerinde 100'e yakın adrese baskın düzenledi. Operasyonda 30 kişi gözaltına alınırken, toplam 60 kişi hakkında yakalama kararı çıktığı öğrenildi.

ÖĞRENCİ YURDU DA BASILDI

İstanbul'da sabah saatlerinde Sancaktepe başta olmak üzere İstanbul'un çeşitli ilçelerinde aralarında öğrenci yurtlarının da bulunduğu 100'e yakın adrese Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı polislerce düzenlenen operasyonlarda şu ana kadar 30 kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında toplam 60 kişi hakkında 72 saat süreli ev araması ve yakalama kararı çıkartıldığı öğrenildi.

30 GÖZALTI 60 KİŞİ HAKKINDA ARAMA KARARI

İstanbul'da polis bu sabah 05.30 sularında  birçok eve eş zamanlı baskın yaptı. İlk belirlemelere göre Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut üyesi 12 kişi gözaltına alındı. Sancaktepe'de ise  Özgür Gelecek, Devrimci Demokrasi dergi okurları ile AKA-DER, HKP, DHF, Halk Cephesi ve ESP üyesi 26 kişi gözaltına alındı. TGB yönetici ve üyelerinin de evlerinde arama yapıldığı öğrenildi. Avukatlar aralarında Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Özgür Gelecek, Devrimci Demokrasi, Aka-Der, EMEP, TKP, HKP ve TGB üyelerinin de bulunduğu 56 kişi hakkında 72 saat süreli ev araması ve yakalama kararı çıktığını bildirdi.

İSTANBUL 2 NO'LU HAKİMLİĞİNİN KARAR METNİ ERDOĞAN'IN KONUŞMA METNİ GİBİ

56 kişi hakkında çıkarılan yakalama ve ev araması kararına neden olarak, “Halkı isyana teşvik, güvenlik güçlerine ve araçlarına saldırıda bulunma, kamuya ve vatandaşa ait mallara zarar verme eylemlerine katılma şüphesi” gösterildi.

İstanbul 2. No’lu Hakimliğinin karar metninde, arama ve el koyma işlemine neden ihtiyaç duyulduğuna ilişkin olarak Tayyip Erdoğan’ın Gezi Direnişi karşı söylemleri ile paralelliğiyle dikkat çeken bir açıklama yer aldı:

“Taksim Gezi Parkını yayalaştırma projesini protesto etmek amacıyla başlayan gösteriler terör örgütlerinin ve marjinal grupların yönlendirmesiyle demokratik tepkinin ötesine geçerek terör örgütlerinin ve mensuplarının propagandası, güvenlik güçlerine ve araçlarına saldırıda bulunma, kamu ve vatandaşa ait mala zarar verme eylemine dönüşmüştür.”

TÜKÜRÜK ÖRNEĞİ NEDEN ALINIYOR?

Özel Yetkili Savcılık talimatıyla ve gizlilik kararıyla yürütülen operasyonda, suç iddiası ile ilgisi olmayan “tükürük örneği alınması” gibi işlemler de dayatılıyor. Normalde cinayet ve tecavüz olaylarında yapılan tükürük ya da kan örneği alma gibi işlemler, keyfiliğin ve gözaltı işlemini bir cezalandırmaya dönüştürme çabasının ürünü olarak uygulanıyor.

HAKKINDA EV ARAMASI VE YAKALAMA KARARI ÇIKANLARIN LİSTESİ:

Cengizhan Cora, Uğur Gümüşkaya, Ramazan Akgün, Burak Sayım, Engin Uğur, Gökay Işık, Cihan Uyanık, Çağla Ural, Ozan Erdoğan, Erdem Arslan, Deniz Can Sarıkaya, Andaç Yıldırım, Ersin Kiriş, İsmail Cem Bakır, Tahir Özgür Kütahya, Uğur Cucu, Ali Coşkun, Yiğit Ergün, Bircan Birol, Cem Erarslan, Naim Göktaş, Damla Arslan, Sezai Keskin, Şehmuz Altay, Barış Alpuğan, Zafer Alpuğan, İbrahim Okan Özkan, Savaş Çiçek, Nevzat Behzar, Münir Aktan, Deniz Bin, Devrim Yılmaz, Düzgün Polat, Erkan Kurç, Mustafa Ali Bülbül, Selçuk Kalaycıoğlu, Deniz Umur Şahin, Hüseyin Demirezen, İlhan Çoban, Meriç Yapışkan, Okay Koçak, Umut Öner, Ceren Çoban, Hasret Deniz Özçelik, Okan Çevik, Cihan Parıltı, Ahmet Paket, Hasan Mert Kaynar, Ömer Yıldız, Güneş Atalay, Bulut Baran Korku, Uğur Karakuş, Şahin Berber, Kadir Ev, Cahit Atalay.

İZMİR'DE DE CADI AVI TUTUKLAMALARLA SÜRÜYOR: 11 TUTUKLAMA

İzmir'de, Taksim Gezi Parkı direnişine destek verdikleri gerekçesiyle polisler tarafından 4 gün önce gözaltına alınan ve akşam saatlerinde tutuklanmaları talebiyle mahkeme sevk edilen 13 kişiden 11'i tutuklanarak cezaevine gönderildi. 2 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Son tutuklamalarla birlikte, İzmir'de Gezi Parkı direnişine destek verdikleri gerekçesiyle tutuklananların sayısı 48'e yükseldi.

EmekDünyası.Net/sendika.org-evrensel