01 Ağustos 2013, Perşembe

Türkiye Kürtleri Rojava için sınıra yürüyecek

DTK, BDP, DÖKH, Gençlik Meclisi ve birçok sivil toplum örgütü öncülüğünde Rojava'daki çete saldırılarına karşı, 5 Ağustos'ta Urfa'nın Ceylanpınar ilçesine yürüyüş düzenlenecek.

Günlerdir Türkiye ve Kürt bölgesinde Rojava'daki saldırılara tepki gösteren halk, 5 Ağustos'ta Urfa'nın Ceylanpınar ilçesine toplu yürüyüş düzenleyecek. DTK, BDP, DÖKH ve Gençlik Meclisi öncülüğünde gerçekleşecek yürüyüşlere, birçok sivil toplum örgütü de destek verecek.

'ROJAVA'DA ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR'

Rojava'da ise Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile El Kaideli Cephet El Nusra arasındaki çatışmalar devam ediyor. 16 Temmuz'da Cephet El Nusra'nın bir grup YPJ savaşçısına saldırısıyla başlayan çatışmalar devam ederken, YPG güçlerinin karşılık vermesiyle Serekaniye kentinin kontrolü tamamen YPG'nin eline geçti ve son dönemlerde çatışmalar özellikle Til Xelef ve Til Ebyad bölgelerinde devam ediyor. Çatışmalarda ağır darbe alan El Kaide bağlantılı Cephet El Nusra şimdiye kadar yüzlerce kayıp verdi.

'YPG SEFERBERLİK İLAN ETMİŞTİ'

Önceki gün Qamişlo kentinde Kürt Yüksek Konseyi üyesi İsa Huso'ya karşı bombalı saldırı düzenlenmiş ve Huso yaşamını yitirmişti. Huso'nun ölümü birçok Kürt siyasi parti ve kuruluşları tarafından kınandı. Ayrıca bugün Heseke ve Girkê Legê de bombalı saldırılar düzenlendi ve birçok kişi yaralandı. Saldırılara karşı YPG seferberlik ilan ederken, eli silah tutan bütün Kürtleri Rojava'yı savunmaya davet etti.

EmekDünyası.Net/ETHA