12 Ağustos 2013, Pazartesi

Haziran İsyanı (İsyan Notları)

SADIK VARER varers@gmail.com

Haziran İsyanına dair yazmak için aldığım notları sosyal medya üzerinden paylaşmıştım. Yazmaya oturdum ve fakat notların toplamına bakınca aklıma yazmak yerine bu notları yayınlamak geldi:

31 Mayıs - Taksim direnişi isyana dönüşüyor.

1 Haziran - Yılgınlık belirtisi göremedim isyancılarda. Dik başlı, öfkeli ve inatçılar; kazanacağız...

2 Haziran - Taksim'den başlayıp İstanbul sokaklarına ve Anadolu'ya yayılan bu isyan, ihtiyaç duyduğumuz devrime de örnek olabilecek bir zenginlikte...

2 Haziran - İsyanın öncüleri ve emekçileri bellidir; bu isyanı kendilerine mal etmeye çalışan ulusalcılar boşa debeleniyorlar!

3 Haziran - Artan oranlarda taraftar bulan bu isyan yalnızca iktidarı terbiye etmez, bizi devrime yakınlaştırır; otoriteye boyun eğme refleksini azaltan bir isyan kültürü oluşuyor.

5 Haziran - Bazı dostlarımız devrime beş kala heyecanı yaşıyorlar. Bu iyi bir şey belki ama düş kırıklığı da kötü bir şeydir. Gerçekçi olmak lazım; kanımca Yunanistan'da, İspanya'da ve pek çok ülkede yaşanan öfke patlaması niteliğindeki isyanlara benzeyen bu isyan egemenleri terbiye eder, devrimi yakınlaştırır fakat devrime çıkmaz.

6 Haziran - Kırk yıllık bir devrimci olarak isyancı gençlerden devrim dersi almanın mutluluğunu yaşıyorum.

7 Haziran - İsyan bilinç patlaması yaratıyor ve öğretiyor: Hayatımızı kontrol eden, neyi ne zaman yapacağımıza ya da yapmayacağımıza karar veren, sömüren, aşağılayan, şiddet uygulayan iktidarlara başkaldırmak yalnızca bir insanlık hakkı değil, aynı zamanda bir insanlık görevidir.

14 Haziran - Dayanışmanın stratejik önemini merkeze alan muazzam bir devrim dersi niteliğindeki Haziran İsyanı ile ortaya çıkan Taksim Komünü, özgürlükçü toplum projemizi de bir ölçüde görünür kılan ve ona çekicilik kazandıran son derece değerli bir deneydir. Velhasıl, daha şimdiden çok şey kazandık.

21 Haziran - Tarihsel tecrübelerle sabittir; korku eşiği aşılmadan özgürlük elde edilemiyor. Bunu onlar da biliyor ve 'korkmuyorum' diyenler çoğaldıkça korkuları büyüyor.

22 Haziran - En meşru demokratik tepkileri bile şiddetle karşılama rahatlığındaki egemenlerin taş atan gençlerden yakınmaları anlamsızdır. Şu söz boşuna edilmemiştir; rüzgar eken fırtına biçer!

28 Haziran - Hayatı kontrol eden, neyin ne zaman nasıl yapılacağına ya da yapılamayacağına karar veren, sömüren, aşağılayan, şiddet uygulayan iktidara karşı özgürlük talebiyle harekete geçen bireylerin, grupların ve örgütlerin kolektif eseri olan Haziran İsyanı yakıcı bir ihtiyacı bilince çıkartmıştır; kurtuluş için Özgürlük Cephesi zorunludur...

8 Temmuz - Üzerimize salınan saldırgan itleri savuşturmak için 'sopa' kullanmamız gerekir elbet, ama meselenin kökten hallini istiyorsak saldırgan itlerin sahibini 'sopalamayı' tercih etmemiz lazım!

15 Temmuz - Küresel kapitalizmin en büyük kâbusu, sosyalist bir gelecek isteyen uluslararası devrim güçlerinin eski zamanlardakinden çok daha kapsayıcı ve işlevsel bir enternasyonal birlik kurmayı ve tıpkı Taksim'de başlayıp "Her Yer Taksim Her Yer Direniş" sloganıyla Anadolu'nun pek çok yerine yayılan Haziran İsyanı gibi kapitalist zincirin bir halkasında, diyelim ki İspanya'da başlayacak bir isyanı "Her Yer İspanya Her Yer Direniş" sloganıyla küresel bir isyana dönüştürmeyi başarmalarıdır.

22 Temmuz - İstanbul'dan başlayıp Anadolu'ya yayılan ciddi bir devrim dersi niteliğindeki Haziran İsyanının görünür kıldığı gerçeklerden biri de şudur: on yıllar boyunca süren tartışmalara rağmen devrimcilerin birliği bahsinde başarı sağlanamadı, evet, birlik olamıyoruz ama hayat zorlayınca birlikte olabiliyoruz, adı konulmamış cephesel birliktelikler kurabiliyoruz...

 

 

 

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI