23 Kasım 2013, Cumartesi

Ertuğrul Kürkçü işçilerin hakları için soru önergesi verdi

HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Soma'da iş cinayetleriyle duyulan Uyar Madencilik işçileriyle ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in yanıtlaması istemiyle Meclis'e soru önergesi verdi.

Meclis'te bir önerge veren HDP Eş Genel Başkanı ve Milletvekili Kürkçü, Çalışma Bakanı'na Uyar Madencilik işçileriyle ilgili "Kıdem tazminatlarının ödenmesi ve iş güvencesinin sağlanması için bakanlığınız bir çalışma yapmakta mıdır?" diye sordu.

KÜRKÇÜ SOMA UYAR MADENCİLİK İŞÇİLERİNİN HAKKINI BAKANA SORDU

Kürkçü, Manisa'nın Soma İlçesinde Uyar Madenciliğe ait maden ocağında 20 Ekim 2013 tarihinde meydana gelen yangında 1 işçinin hayatını kaybettiğini, 27 işçinin de yaralandığını hatırlattı. Kürkçü, kazadan sonra şirketin madeni kapattığını belirtti. Ancak yaklaşık 800 işçinin kıdem tazminatlarının ödenmediğini, 2016 ve 2017 yıllarına senet verilerek ödeneceğinin taahhüt edildiğini kaydeden Kürkçü, işçilerni kıdem tazminatlarını alamadıkları için yeni bir işe başvuramadığını belirtti.

İŞÇİLERİN KIDEM TAZMİNATLARI ÖDENMİYOR

Kürkçü, Bakan Çelik'e "İşçilerin kıdem tazminatlarının ödenmesi ve iş güvencesinin sağlanması için bakanlığınız bir çalışma yapmakta mıdır? Söz konusu maden işletmesinin TKİ'de bulunan teminatının içinde işçi ücretlerinin de bir bölümünün olduğu bilinmektedir. Bu teminattan işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmesi amacıyla bir çalışmanız var mıdır? Varsa içeriği nedir?" diye sordu.

EmekDünyası.Net/etha/foto:T24