27 Şubat 2014, Perşembe

HDP'den Greif işçilerine ziyaret

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 18 gündür fabrika işgalini sürdüren Greif işçilerini ziyaret etti. Ziyarete İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Pınar Aydınlar, HDP’nin birçok ilçedeki belediye eş başkan adayları ve HDP yöneticileri katıldı.

Konvoy halinde fabrika önüne gelen partililere işçilerin ilgisi yoğundu. Direnişteki işçiler gelen ziyaretten mutluluklarını dile getirirken tüm aydınlar, sanatçılar ve siyasilerden destek beklediklerini söylediler.

Fabrika içine giren HDP üyeleri çay ocağında işçileri dinledi. Ziyaretçilere seslenen Greif Baş Temsilcisi Orhan Purhan gelinen süreci açıkladı. Kazanılmış olan haklarını istediklerini belirten Purhan “Greif yıllık 16 milyon ciro yapıyor ancak ucuz işçi çalıştırmayı kendilerine politika edinmişler. 15 yıllık işçilerin maaşı 1000 tl’yi bulmuyor, fabrikada 44 taşeron firma bulunuyor. Bizim buradaki işgalimiz keyfi değildir” dedi. Purhan Grev sürecini beklemediklerini işverenin lokavt uygulayarak işçileri kapı önüne koyacağını bu yüzden taşeron ve kadrolu işçiler olarak işyerindeki hukuksuz çalıştırmaya karşı bu işgali sürdürdüklerini belirtti.

Purhan’ın ardından söz alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Pınar Aydınlar “İşçiler sömürülürken bizler bu duruma sessiz kalamayız, Grief’te 44 taşeron firma işçinin emeğini parça parça sömürüyorlar” dedi. Hiçbir üretim alanının işçilerin emek gücü olmadan bir şey ifade etmediğini vurgulayan Aydınlar, “Bu emeğin her zaman yanında olacağız Greif işçilerinin mücadelesiyle gurur duyuyoruz” dedi.

DİSK Tekstil-İş Esenyurt Bölge Temsilcisi Engin Yılgın ise sendikal bürokrasiye dikkat çekerek “Sendika buradaki direnişi gayri meşru gösterdi. DİSK’in tüzüğünde de yer alan söz, yetki, karar işçilerindir maddesinin gereğini yaptık” dedi. Hem işverene hem de bürokrat sendikacılara karşı mücadele ettiklerini bu yola çıkarken bunların olacağını bildiklerini söyleyen Yılgın “Siz değerli dostlarımıza da yanımızda olduğunuz için teşekkür ederiz” dedi.

Evrensel