22 Temmuz 2010, Perşembe

TMK mağduru 'yetişkinler'

Terörle Mücadele Kanunu(TMK) mağduru çocuklarla ilgili yapılan düzenleme meclisten geçti. Çocuklar, Çocuk Mahkemeleri'nde yargılanacak ama TMK hala aynı.

Yapılan değişikliklerle birlikte çocukların ağır cezalara çarptırılmasının yasal zemini ortadan kaldırılmazken sadece verilecek cezaların alt ve üst sınırlarıyla ilgili değişiklikler yapıldı.

Yeni düzenlemeye göre katıldıkları yasalara aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde ihtar ve zor kullanmaya rağmen dağılmayanlara verilen cezaların alt sınırı 1.5 yıldan 6 aya indirilirken, 3 yıl olan üst sınırda herhangi bir değişiklik yapılmadı. Yasa dışı olarak nitelendirilen gösterilerin örgütleyici ve düzenleyicilerine ise ceza yarı oranında arttırılarak uygulanacak.

Gösteriler sırasında molotof kokteyli, taş, sopa, ruhsatlı da olsa silah gibi yaralayıcı, zarar verici aletlerin taşınmasına ve yasadışı örgütlerin propagandasını yapan materyallerin bulundurulmasına verilen cezaların ise alt sınırı 2 yıldan 6 aya, üst sınırı 5 yıldan 3 yıla düşürülecek.

Ayrıca serbest bırakılan çocuklara uygulanan “ çocuklara özel güvenlik tedbiri” de düzenlemeyle kaldırıldı. Bununla birlikte daha önce Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri’nde yargılanan, düzenlemeyle birlikte çocuk mahkemelerinde yargılanacak.

(emekdunyasi.net)

Ankara -