30 Temmuz 2010, Cuma

"Referanduma katılmıyoruz!"

Aralarında Ece Temelkuran, Faik Bulut, Büşra Ersanlı, Ertuğrul Kürkçü, Erdoğan Aydın’ın da bulunduğu 300’ü aşkın gazeteci, aydın, yazar, sendikacı; halkın referandumu boykot etmesi için çağrıda bulundu.

KAZIM ŞAHİN kazimsahin@emekdunyasi.net

Referandumu boykot çağrı metni ve imzacıları

“Referanduma katılmıyoruz” başlığıyla yayınlanan, aralarında akademisyen Prof. Dr. Büşra Ersanlı, aratırmacı-yazar Faik Bulut, Osman Kavala, Ece Temelkuran, Mukaddes Erdoğdu Çelik, sendikacı Nebile Irmak Çetin, gazeteci-yazar Ertuğrul Kürkçü, araştırmacı-yazar Erdoğan Aydın’ın bulunduğu metnin imzacıları TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nda basın toplantısı düzenledi.

Sendikacı, gazeteci, yazar, aydınların katıldığı basın toplantısında, açıklamayı imzacılar adına Prof. Dr. Büşra Ersanlı okudu. “Eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik yeni bir anayasa istiyoruz, referanduma katılmıyoruz” sözleriyle başlayan açıklamaya, Ersanlı şöyle devam etti: “Birçok temel sorunun çözümü için yeni ve demokratik bir anayasaya ihtiyaç olduğu açıktır. Hükümet, toplumsal beklentilerin çok gerisinde kalmış, demokratik, yeni bir anaysa hazırlama fırsatını değerlendirmemiş, attığı sembolik adımlardan bile geri dönmüştür.”

“KANDIRMACAYA ALET OLMAK İSTEMİYORUZ”

Mevcut anayasanın yama tutmadığının bizzat AKP mensupları tarafından defalarca dile getirilmiş olmasına değinen Ersanlı “İktidar toplumun önüne bir kez daha temel sorun alanlarına dokunmayan bir paketle yamalanmış, anti-demokratik özü değişmemiş bir anayasa getirmiştir.” dedi.

Demokratik temsili engelleyen, halkın iradesinin önüne set çeken seçim barajını savunan zihniyetin, ileriye dair umut verebilecek bir demokratikleşme kararlılığından söz edilemeyeceğini belirten Ersanlı, bu koşullarda yapılan referandumun evet de dense, hayır da dense mevcut anayasayı halkoyu ile meşrulaştırmaya hizmet edeceğini, yeni anayasa beklentilerini öteleyeceğini düşündüklerini dile getirdi. Ersanlı “Yeni makyajlarla sürdürülen statükoya oy vererek bu kandırmacaya alet olmak istemiyoruz.” dedi.

“Yeni ve demokratik bir anayasa istediğimiz için bu oyunda yer almayacağımızı, seslerimizin, taleplerimizin “evet” ya da “hayır” oyları arasında kaybolmasına, silinmesine izin vermeyeceğimizi, referandum sandığına gitmeyeceğimizi kamuoyuna bildiriyoruz” denilen açıklama çağrı yapılarak şöyle bitirildi:

“Özgürlüklerden, insan onurunda ödün vermeyen, emekten ve ezilenlerden yana olan herkesi, katılımcı bir süreçle yapılacak bir anayasa için birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Yeni anayasada toplumsal muhalefetin sesini duyurmaya davet ediyoruz!”

Referanduma ilişkin görüşlerini aldığımız aydınların görüşleri şöyle:

Gazeteci-yazar Ertuğrul Kürkçü: “Bundan sonra sadece bireylerle sınırlı bir çalışma değil, politik hareketlerle de boykot çalışması yürüteceğiz. Pazar günü yapacağımız Boykot Mitingi bunlardan ilki olacak. Türkiye’nin her yerinde halkın iradesini ortaya çıkarmamız için çalışmamız gerekiyor. Esas iş 13 Eylül günü başlayacak. Şimdiden 13 Eylül’e yığınak yapmalıyız. Etkili bir boykot örgütlersek, bu kutuplaşma içerisinde çok önem arz ediyor. Yeni bir anayasa için bir fırsat sağlayacaktır.”

 

Akademisyen Prof. Dr. Büşra Ersanlı: “Boykot evet ya da hayır kamplaşmasına karışı farklı bir seçeneğin olduğunu da gösterdi. Şimdiye kadar tekçiliğe, inkâra karşı mücadele ettik. Sahte kamplaşmalarla piyasa ittifakı oluşturulmuş durumda. Sahte kamplaşmanın bir ürünü olarak “evet-hayır” ortaya çıkıyor. Gerçekten demokratik, eşitlikçi, özgürlükçü, yeni bir anayasa için referanduma katılmamamız çok önemli bir tavır. Bunun için çalışmalarımızı zenginleştirerek artıracağız. Daha geniş kitleyle paylaşabilmek için bu kampanyayı sürdüreceğiz. İnsanların özgür olacağı bir anayasa yapabilmemiz için bu kampanyayı yürütmeye mecburuz. Kendi görüşümüz, isteğimiz, iddialarımız var, kimseyi ebeveyn olarak görmüyoruz.”

(emekdunyasi.net)

İstanbul -

Bağlantılı Haberler