03 Ağustos 2010, Salı

Boykot Cephesi: "12 Eylül'le hesaplaşalım"

Boykot cephesi kuruldu. Platformda yer alan örgütler 12 Eylül günü darbelerle hesaplaşmak için herkesi referandumu boykot etmeye çağırdı.

Anayasa referandumunu boykot kararı alan siyasi parti ve sivil toplum örgütleri Taksim Hill Otel'de bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Emekçilerin ve Ezilenlerin Boykot Cephesi ismiyle kurulan platform, 12 Eylül'de 'evet' ya da 'hayır' diyerek düzene ortak olmak yerine 'boykot' diyerek askeri darbeyle hesaplaşacaklarını duyurdu.

Anayasa paketine ilişkin yapılacak olan referandumu boykot kararı alan siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinden oluşan Emekçilerin ve Ezilenlerin Boykot Cephesi, herkesi 'evet' ya da 'hayır' diyerek düzene ortak olmak yerine 'boykot' diyerek 12 Eylül askeri darbesiyle hesaplaşmaya çağırdı.

Emekçilerin ve ezilenlerin Boykot Cephesi'nin talepleri

15 örgüt adına ortak açıklamayı ESP Temsilcisi Hülya Gerçek yaptı. AKP'nin iddia ettiğinin aksine, 12 Eylül'le hesaplaşmadığını, 12 Eylül kurumlarında kendisine yer açmaya çalıştığını belirten Gerçek, "Paketin cazibesini artırmak için konulan maddeler tümü göstermeliktir. Ne kadın erkek arasında yasal ve fiili eşitsizlikleri giderecek düzenlemeler getirmekte, ne parti kapatmaları yasaklamakta, ne kamu emekçilerin grevli toplusözleşme hakkını vermekte, ne zaman aşımı zırhıyla korunan 12 Eylül generallerinin yargılanabilmesini sağlamaktadır. AKP, bu maddelerle ezilenlerin talepleriyle oynamakta, göz boyamaktadır. AKP'nin paketi, hiçbir temel toplumsal siyasal sorunun çözümüne yönelik adımları içermiyor. Sadece 12 Eylül Anayasası'nı makyajlayarak ömrünü uzatıyor" şeklinde konuştu. Hükümetin Kürt sorununa yönelik 'açılım' tartışmalarının geliştiği süreçte hazırlanan pakette Kürtlerin tek talebinin bile yer almadığını belirten Gerçek, "AKP bunları yaparak anti demokratik mantığını ele vermektedir. Kürt ulusunun inkarının sürdürülmesi, 'Evet' ve Hayır'a taraf olan düzen partilerinin ortak zeminidir. Pakete anayasa mahkemesinin bastığı onay mührü de düzenin her iki kanadının temeldeki uzlaşmasını ele vermektedir. Nitekim referandum sürecine askeri operasyonlar, Dörtyol ve İnegöl'de linçler ve 'özel ordu' planları eşlik etmektedir" diye kaydetti.

Boykot cephesinde yer alan siyasi örgütler şöyle: Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Partizan, Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sosyalist Gelecek Hareketi, Sosyalist Birlik Hareketi, Toplumsal Özgürlük Platformu (TÖP), Devrimci İşçi Partisi Girişimi (DİP-G), Demokrasi ve Özgürlük Hareketi (DÖH), Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Köz, Türkiye Gerçeği.

(DİHA, emekdunyasi.net)

 

İstanbul -

Bağlantılı Haberler