05 Ağustos 2010, Perşembe

Boykot diyenler alanlarda

BDP’nin referandumu boykot çalışmaları devam ediyor. Birçok il ve ilçede düzenlenen mitinglere halkın yoğun katılımı dikkat çekiyor.

Referandum çalışmalarına yoğun bir biçimde devam eden BDP, her gün farklı il ve ilçelerde mitingler düzenlerken, mitinglere katılım dikkat çekici. Son iki günde öne çıkan mitingler ise şöyle;

AĞRI / PATNOS

Binlerce kişinin toplandığı Patnos Meydanı’nda, Selahattin Demirtaş kitleye seslenirken, "Bu otobüs yol alamaz. BDP olarak yeni bir otobüs alacağız. Bizim iktidarda gözümüz yok, ama madem Kürt'üz ön koltukta oturacağız. Boykot yeni bir otobüsle özgürlüğe yürümenin yoludur. Bu toprakların bir gerçeği var. Elbette ki bu topraklarda yaşayan Kürtler var. Burası onların anavatanıdır. Hiçbir halk kendi anavatanında inkar edilmek istemez. Ama Kürtlerin mücadelesi bu inkarı aşmıştır. Madem bir Kürt var, bir Kürdistan var. Onların hakkı da var. Artık 12 Eylül'de boş sandıklarla şu ortaya çıkacak ki 'Kürtler ne istediğini bilmiyor' tartışması son bulacak. Çünkü Kürtler özgürlük istiyor. Boş sandıkların anlamı Kürtler Demokratik Özerklik istiyor. Sandığa gitmeyen anayasada kendi haklarını görmek isteyenlerdir. Erdoğan, tek millet tek ampul demeye devam edecekse boykot da devam edecek. 12 Eylül kendi birliğimizle ittifakımız için bir fırsattır. Patnos halkı kendi birliğini yakalamalıdır." dedi.

MUŞ / MALAZGİRT

Ağrı Patnos’taki mitingin ardından Muş Malazgirt’e geçen BDP heyetine ilçe girişinde yüzlerce araçlık konvoy eşlik etti. Konvoyla birlikte miting alanına geçen BDP heyeti binlerce kişi tarafından “boykot boykot” sloganlarıyla karşılandı. Mitingde kitleye seslenen Selahattin Demirtaş, "Biz bu meydanlara çıkalı, Erdoğan'ın gözüne uyku girmedi. Erdoğan YAŞ toplantısındaymış, ama işinin ne kadar yaş olduğunun farkında değil. Biz bu ülkenin özgür eşit yurttaşı olmak istiyoruz. Bizim için evet’te çıksa, hayır’da çıksa fark etmez, bu anayasanın dönemi bitmiştir.” dedi.

MUŞ / VARTO

Muş'un Varto İlçesi'nde halka seslenen BDP Eşbaşkanı Salahattin Demirtaş, 12 Eylül'ün ürünü olan anayasaya 50 yama yapsalar dahi bu ırkçı anayasayı kabul etmeyeceklerini belirterek, halkı referandumu boykot etmeye çağırdı.

Hınıs'tan sonra BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, BDP'li vekiller Fatma Kurtulan, Hamit Geylani, Nuri Yaman, Nezir Karabaş, Muş'un Varto İlçesi'nde halkla buluştu. Varto girişinde kalabalık bir araç konvoyu ile karşılanan Demirtaş ve beraberindekiler, Vartolularla buluştu.

Kürt halkının iradesinin teslimin mümkün olmadığını dile getiren Demirtaş, bu boykotla bu kararlarını tescilleyeceklerini vurguladı. Demirtaş, "Kürt halkı binlerce yıldır yaşadığı kendi anavatanında artık köleliği de, kölelik iradesini de, kölelik anayasasını da kabul etmiyor. Kendi demokratik özerlik ilanın hazırlığıyla birlikte 12 Eylül'de boykotla bunun ilanını gerçekleştireceğiz. Referandumda bütün sandıklar boş çıkmalıdır. 12 Eylül'de sandıklarda görev alan memurlar sandıkları açtıklarında yorulmamalıdırlar. Tayyip Erdoğan da Kılıçdaroğlu da Bahçeli de o gece uyumamalıdır. Sabaha kadar kâbus görmelidir" diye konuştu.

ERZURUM / HINIS

Bir gece Malazgirt’te konakladıktan sonra Erzurum Hınıs’a geçen BDP heyeti, Hınıs’ta da binlerce kişi tarafından karşılandı. Hınıs’ın Cumhuriyet Caddesi’nde düzenlenen mitingde kitleye seslenen Selahattin Demirtaş, "Boykot tavrı tarihi bir tavırdır. Tarihle yüzleşme fırsatıdır. Hınıs halkı Boykotla kendini inkâr edenlere tarihi bir cevap vermelidir. Boykot sadece AKP'ye karşı değil, inkarcı, asimilasyoncu tüm politikaları kim yürütmüşse ve bu halkı inkar etmişse hepsine karşıdır." Son olarak Demirtaş, Hınıslılardan sandıklara sahip çıkma çağrısında bulundu.

ŞANLIURFA

BDP Şanlıurfa İl Örgütü tarafından düzenlenen, "Demokratik sivil bir anayasa içi sandık başına gitmiyoruz" mitingi Topçu Meydanı’nda yapıldı. BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak mitingde yaptığı konuşmada, “AKP, yırtık anayasaya yama yapmak istiyor. Herkesi Türk sayan anayasayı kabul etmiyoruz. Ne Tayyip Erdoğan anayasasını ne de Kenan Evren anayasasını istiyoruz. 12 Eylül’de Kenan Evren ve Tayip Erdoğan anayasalarını artık istemiyoruz diyeceğiz. Evet’te de hayır da da bize hayır yoktur. Biz yeni demokratik ve eşitlikçi bir anayasa istiyoruz.” dedi.

ADANA

Yüreğir ve Ceyhan ilçelerinde düzenlenen “Boykot” mitinglerinde konuşan Gülten Kışanak, “Faşist 12 Eylül anayasasının pili bitmiş, AKP’de pil taktırmak istiyor. Halkı doğrudan ilgilendiren hiçbir madde yoktur. Her ‘evet’ oyu faşist 12 Eylül anayasasının delinmiş yırtığına dikiş attırmadır” diyerek, AKP’nin “demokratikleşme” söylemleriyle halkı kandırdığını belirtti.

AYDIN

Aydın’ın Nazilli, Ovaeymir, Ortaklar ve Söke ilçelerinde düzenlenen mitinglere binlerce kişi katılırken, Aydın’ın ilçelerinde düzenlenen mitinglerde hazır bulunan BDP heyetinde Sabahat Tuncel, Hasip Kaplan, Sırrı Sakık ve siyasi yasaklı Aysel Tuğluk’ta hazır bulundu. Nazilli’de düzenlenen mitingde konuşan Sırrı Sakık, "AKP'nin oluşturduğu kısmi Anayasa değişikliği Türkiye halklarının taleplerini karşılamıyor. Bu şekilde hiçbir sorunu çözemezler. Yürekleri istiyorsa gelsinler, Anayasa'yı kökünden değiştirelim. Bu durumda sonuna kadar yanlarında yer alacağız." dedi.

DİHA