11 Ağustos 2010, Çarşamba

Boykot Cephesi Ankara'da da kuruldu

Anayasa Referandumu'nu boykot etme kararı alarak Ankara'da bir araya gelen, çok sayıda kurum "Ezilenlerin ve emekçilerin Boykot cephesini oluşturduklarını" açıkladı.

Gittikçe büyeyen Boykot cephesine Ankara'dan da önemli bir destek geldi. Bu amaçla bir araya gelen BDP, Toplumsal Özgürlük Platformu, Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP), Partizan, Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), Emekçi Hareket Partisi, Sosyalist Gelecek Hareketi, Demokrasi ve Özgürlük Hareketi, KÖZ, Türkiye Gerçeği, 78'liler Girişimi "Emekçilerin ve Ezilenlerin Boykot Cephesini" oluşturduğunu açıkladı.

Grup konuya ilişkin Özgür Üniversite'de basın toplantısı düzenlenirken, toplantıya çok sayıda kişi katıldı. Grup adına açıklama yapan Cenan Altunç, referandumda Boykot Cephesi oluşturmanın gerekçelerini açıkladı. AKP'nin iddia ettiği gibi 12 Eylül ile hesaplaşmadığını, 12 Eylül kurumlarında kendisine yer açmaya çalıştığını belirterek YÖK örneğini verdi. Hükümetin YÖK'ü demokratikleştirmediğini aksine kendi hakimiyetini kurduğunu belirten Altunç, "Anayasa Mahkemesi ve HSYK'da olacak olanda budur" dedi. Pakete konulan bazı maddelerin de göstermelik olduğunu ve bu değişiklikle 12 Eylül anayasanın ömrünün uzatılmak istendiğini belirten Altunç, "AKP hesaplaştığını iddia ettiği 12 Eylül darbesinin ekonomi politikalarının en vahşi yürütücüsü konumundadır. Özelleştirme, kölece çalıştırma, eğitim ve sağlığın ticarileştirilmesi gibi konularla AKP övünmektedir. Bu paket de aynı anlayışla hazırlanmıştır" diye konuştu.

AKP'nin bir yandan demokratik açılım şeklinde propagandalar yaparken öte yandan hazırlanan pakette Kürtlerin tek bir talebinin karşılanmadığını bunun da paketin anti demokratik mantığını ele verdiğini belirten Altunç, "Kürt ulusunun inkarının sürdürülmesi 'Evet' ve 'Hayır'a taraf olan düzen partilerinin ortak zeminidir. Anayasa mahkemesinin pakete bastığı onay mührü de her iki kanadın bu temeldeki uzlaşmasını ele vermektedir" diye konuştu.

"NE AKP NE 12 EYLÜL"

Hükümetin değişiklikleri yaparken, Kürtlerin emekçilerin, yoksulların taleplerini görmezden geldiğini hatta söz konusu kesimleri boykot ettiğinin altını çizen Altunç, CHP ve MHP'nin 12 Eylül'ü savunan tutumlarının da kabul edilemez olduğunu söyledi. "Egemenlerin Evet-Hayır seçeneklerini karşısında Emekçilerin ve Ezilenlerin Boykot Cephesi'ni kurduk" diyen Altunç, "Boykot hareketimiz, 12 Eylül'le gerçekten hesaplaşmaya çağrıdır, politik özgürlük için, demokrasi ve sosyal haklar için, halkların kardeşliği için, kadının kurtuluşu için mücadele demektir. Boykot, yoksulluğa güvencesizliğe ve iş cinayetlerine karşı mücadele demektir" diye konuştu.

Boykot ile 12 Eylül anayasasını çöpe atmayı hedeflediklerini ve demokratik bir anayasa istediklerini belirten Altunç, herkesi de boykot tavrına destek vermeye çağırdı. Altunç daha sonra Boykot Cephesinin yeni anayasa da istediği taleplerini dile getirdi. Bu amaçla kurulun Boykot cephesinin 16 Ağustos tarihinden 12 Eylül tarihine kadar bir dizi etkinlik gerçekleştirecek.

Ankara - DİHA

Bağlantılı Haberler