30 Ağustos 2010, Pazartesi

Yetmese de, 'evet' için yürüdüler

12 Eylül'deki referanduma "Yetmez ama Evet" diyenler Tünel Meydanı'ndan Taksim Meydanı'na yürüdü.

Yürüyüşte "Darbecilerin yargılanması için Yetmez ama Evet", "Hrant'ın katillerinden hesap sorulması için Yetmez ama Evet", "Kürt halkının özgürlüğü için Yetmez ama Evet", "Başörtüsüne özgürlük için Yetmez ama Evet", "Emekçilerin özgürlüğü için Yetmez ama Evet" sloganları attı.

Yürüyüşte ayrıca, 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat ve 27 Nisan'daki darbe ve darbe girişimlerine, Diyarbakır Cezaevi'ne, Hrant Dink'in katillerine, Ergenekon çetesine "Bir daha asla!" denildi.

Yürüyüşün sonunda Taksim Meydanı'nda, 'Yetmez ama Evet' kampanyası aktivisti Arife Köse basın açıklamasını okudu. Açıklamada şöyle denildi:

"Savaşı değil, barışı güvence altına alan anayasa istiyoruz. Mevcut anayasanın tamamı idam severlerin, Necdet Adalı'yı asanların anayasasıdır. Kenan Evren'in anayasası tamamen değişmelidir. Bütün toplumsal kesimin haklarının güvence altına alınmasını istiyoruz. Irkçı ve milliyetçi her türlü söylemden arındırılmış bir anayasa istiyoruz. Darbecilerden hesap sorulmasını istiyoruz. Bunun için 'yetmez ama evet' diyoruz."

(EmekDunyasi.Net)

İstanbul -