16 Eylül 2010, Perşembe

Patlamada ilk delil: Askeri çanta (Video)

Hakkâri'deki 10 kişinin öldüğü patlamada 'unutulan' çanta, patlamaya ilişkin pek çok delilin ortaya çıkmasını sağladı. Hakkâri Tugay Komutanlığı'na ait olduğu ileri sürülen çantada çok sayıda patlayıcı ve silah bulundu.

 

Hakkâri'nin Durankaya beldesinde bir köy minibüsünün geçişi sırasında patlama oldu. Vali Türker'e göre, 10 kişi öldü, biri bebek dört kişi de yaralandı. KCK, "Bu saldırı bir kontra eylemidir" açıklaması yaptı.

KÖYLÜLER ÇANTAYA EL KOYDU

Hakkâri merkeze bağlı Geçitli (Peyanis) köyü yakınlarında meydana gelen ve 10 kişinin yaşamını yitirdiği patlama yerine giden köylüler, iki askeri çanta içinde patlamamış 3 mayın ile kablolar buldu.  Çantaya el koyan köylüler ile çantayı almak isteyen askerler arasında çıkan gerginlikte atılan taşlardan 6 asker hafif yaralandı. Olay yerindeki askerlerin telsizlerinden ise "Olay yerinde bir çantada malzemelerimizi unuttuk, onları hemen oradan alın" anonsunun geçtiği belirtildi.

Olay yerinde incelemelerde bulunan BDP Hakkâri İl Başkanı Orhan Koparan, "4 tane anti tank mayını vardı. 2 tanesi patlamış iki tanesi ise hazır bekliyordu. Ancak patlamanın olduğu sırada ikinci bir araç geldiği için bu kişiler malzemelerini bırakarak kaçmışlar" dedi. Köyde anayasa referandumunda sadece 5 kişinin sandık başına gittiği belirtildi.

Patlama sonrasında olay yerine giden BDP'li bir heyet, incelemelerde bulundu. Olay yerinde 2 adet Rus yapımı patlamaya hazır anti-tank mayın, 2 adet kalaşinkof kasaturası (seri no: SAX0543, SAX703), 1 adet Stilson profesyonel marka minyatür pense, 1 adet içi boş damlalık (Göz Damlalığı), 03 MM rulo halinde dışı laklanmış bakır tel, beyaz renkli SAS marka 2x075 MM kablo, makas, kibrit, iğne-iplik kutusu, kalem pil, elektrikli ateşleme düzeneği, telsiz maşası, 1 adet üzerinde MKE 2/8/93 81 mm MD/A harf grubu bulunan aydınlatma, 81 mm paslanmış havan mermisi ile 2 adet askeri sırt çantası bulundu. Olay yerine gelen olay yeri inceleme heyeti ile Hakkâri Cumhuriyet Başsavcısı incelemelerde bulundu.

KASATURA'DA 'HANÇER TİMİ' İMZASI

Görgü tanıklarından alınan bilgilere göre; olaydan sonra olay yerinde bırakılan askeri tip sırt çantasını, olay yerine gelen askerler almak istedi. Buna müsaade etmeyen köylüler ve askerler arasında arbede yaşandı. Çıkan arbede BDP'lilerin araya girmesi sonucu yatıştırıldı. Olay yerinde bulunan 2 kasaturada, halk arasında bölgede "Hançer Timi" diye adlandırılan timin imzası olduğu ve bu olayın kesinlikle JİTEM tarafından yapıldığı konuşuluyor.

Olay yerinde incelemelerde bulunan BDP Hakkâri İl Başkanı Orhan Koparan, "Bu olay bu süreci baltalamak isteyen karanlık güçlerin bir oyunudur. 20 Eylül'de sona erecek eylemsizlik kararının baltalanması ve bölgeyi, ülkeyi kaosa sürüklemek isteyen güçlerin bir oyunudur. Ama şu iyi bilinmeli ki Kürtler artık oynanan oyunların bilincindedir ve hiçbir oyuna ve provokasyonlara gelmeyecek" dedi.

İKİNCİ ARAÇ GELİNCE KAÇTILAR

Bölgede büyük bir vahşetle karşılaştıklarını söyleyen Koparan, karanlık güçlerin Hakkâri'de tekrar ortaya çıktığını belirtti. Koparan, "Burada sisteme bağlı karanlık güçlerin yaptığı bir iştir. Orada ortaya çıkan belgelere bakıldığı zaman gerçekten sistemin içinde yer alan ve Kürt sorunun çözümünü istemeyen güçlerin yaptığı ortadır. Hem gözlemlerime dayanarak hem de orada savcı ve diğer yetkililerle yaptığımız görüşmelerde oradaki dokümanların MKE menşeli olduğunu gördük. 4 tane anti tank mayını vardı. 2 tanesi patlamış iki tanesi ise hazır bekliyordu. Ancak patlamanın olduğu sırada ikinci bir araç geldiği için bu kişiler malzemelerini bırakarak kaçmışlar" dedi. Şu ana kadar bu bölgede onlarca olay yaşanmasına rağmen sürekli faillerin gizlendiğini de aktaran Koparan, bu olayın ortaya çıkması için Hakkâri halkıyla birlikte bütün girişimleri sürdüreceklerini dile getirdi.

Ankara'ya gitmek için Van'da bulunan Hakkâri Milletvekili Hamit Geylani olayın duyulması sonucu Hakkâri'ye dönmek için yola çıkarken, öte taraftan Van'dan sivil 5 otobüs ile de çok sayıda askerin Hakkâri'ye intikal ettiği bildirildi. Cenazeler ile ilgilenmek için Van'dan 2 uzman doktorun da Hakkâri'ye geldiği bilgisi alındı. Ayrıca Van'dan özel yetkili Cumhuriyet Başsavcının da Hakkâri'ye doğru yola çıktığı belirtildi.

BDP Hakkâri Milletvekili Hamit Geylani'nin de aralarında bulunduğu bir heyet hastanedeki yaralılar hakkında bilgi aldıktan sonra incelemelerde bulunmak için olay yerine gidecek. BDP Eşbaşkanları Gültan Kışanak, Selahattin Demirtaş ve DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk de yarın Hakkâri'ye gelecek.

Patlamada yaşamını yitiren Aydın Erol (30), Eşref Gür (32), Enes Erol (22), Şirin Kurt (23), Ebubekir İdem (40), Cane Dayan (50), Zarife Çiftçi (25), Semiha Dayan (35), Nurullah Çiftçi (2), Umut Çiftçi (3) Hakkâri Devlet Hastanesi morgunda bekletilirken, yaralılardan Özgür İdem, Sudenaz Kurt, Berivan Dayan ve Zeynep Kurt'un (6 aylık) ise tedavileri sürüyor. Patlamada yaşamını yitiren 10 kişinin cenazelerinin askeri helikopterle Hakkari Devlet Hastanesi'ne götürüldüğü bildirildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, olayla ilgili  "Sürecin kararlı bir şekilde takipçisiyiz bu tür olaylar bizi yıldırmayacak. Terör belli bir bedeli ödettiriyor ama bu karşılıksız kalmayacak" şeklinde açıklama yaptı.

Saldırı, Nobel Barış Ödülü sahibi, eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari'nin Kürt Sorunu'nun çözümüne katkı amacıyla Diyarbakır'dan sonra Başbakan Erdoğan ile görüşme yapmasından sonra yaşandı.

BU BİR KONTRA EYLEMİDİR

Fırat Haber Ajansı'na (ANF) göre, KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, Hakkâri'de bugün 10 kişinin ölümüne yolan açan bombalı saldırı ile hiçbir ilgilerinin olmadığını açıkladı. KCK, "Bu saldırı bir kontra eylemidir. Yurtsever kahraman Hakkâri halkımızın referandumda sandıklara gitmeyip yüksek bir katılımla boykot kararını uygulamıştır" dedi.

KCK'nin açıklaması şöyle: "Hareketimizin 13 Ağustos'tan 20 Eylül'e kadar ilan ettiği eylemsizlik süreci halen devam etmektedir. Ciddi yeni bir durum gelişmezse bu kararımız kesinlikle 20 Eylül'e kadar geçerli olacaktır.

DEMİRTAŞ: PROVAKASYON

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hakkâri'de 9 PKK'lıyı öldürenlerle, 9 kişinin hayatını kaybettiği minibüs saldırısını gerçekleştiren kişilerin aynı kişiler olduğunu belirtti.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hükümet ile yapacakları görüşmenin Hakkâri'deki mayın patlamasının ardından iptal edildiğini açıkladı. Demirtaş basın yoluyla yaptıkları görüşme talebinin hükmet tarafından kabul edildiğini söylerken bugün yaşanan ve 10 kişinin öldüğü mayınlı patlamanın ardından bu görüşmenin yine hükümet tarafından iptal edildiğini söyledi.

Demirtaş yaptığı açıklamada şu mesajları verdi:

"Şu saatten sonra sorumluluk hükümettedir. Bu acı olaydan dolayı bütün halkımızın başı sağ olsun diyoruz. Bizim basın üzerinden yaptığımız görüşme talebine hükümetten olumlu cevap gelmiştir.

Sayın Başbakan'ın programının yoğunluğu nedeniyle hükümet üyesi bakanlarla görüşmeyi uygun görmüştük. Oradaki olaydan sonra hükümetin partimizle yapacağı görüşmeyi iptal etmesi hükümetin aczidir.

Hakkâri'deki olayı yapanlar panik halinde kaçarken belli ki orada deliller bırakmışlar.
Oradaki köylüler delillerin karartılacağı şüphesiyle el koymak istemişler. Bunun neticesinde jandarmayla gerginlik çıkmış. Hükümet bunun üzerine cesaretle gitmelidir. Ben bu olayın ciddi bir şekilde araştırılıp ortaya çıkarılması sürece katkı sağlar."

HAKKÂRİ'DEKİ PATLAMAYI PROTESTO EDEN HALKA MÜDAHALE

Nusaybin İlçesi'nde Hakkâri'nin Geçitli (Peyanis) Köyü'nde meydana gelen ve 10 kişinin yaşamını yitirdiği patlamayı protesto eden gruba, polis gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Şirin Sokak'ta bir araya gelen ve Meriç Mezarlığı'na doğru yürüyüşe geçen kitleye, yapılan müdahalede birçok vatandaş atılan gaz bombalarından dolayı fenalık geçirdi.

(EmekDunyasi.Net)