17 Eylül 2010, Cuma

Yine 'Hançer Timi' gündemde

Hakkâri'de saldırının ardında görgü tanıkları 'Hançer Timi'nin olduğunu söylüyor. Olay yerinde köylülerin bulduğu mayın, mühimmat ve silah dolu çantalarda Kara Kuvvetleri'ne ait olduğu ileri sürülen belgelerin de çıktığı kaydedildi.

Hakkari'de  9 kişinin hayatını kaybettiği mayınlı saldırının ardından ortaya dökülen delil ve belgeler artıyor. Patlamadan sonra olay yerine giden köylülerin bulduğu mayın, silah ve mühimmat dolu çantalarda Kara Kuvvetleri'ne ait olduğu öne sürülen belgelerle iki kasaturanın da bulunduğu belirtildi. Görgü tanıkları kasaturaların bölgede "Hançer Timi" olarak bilinen kontra gurubuna ait olduğunu söylüyor.

Fırat Haber Ajansı'nın verdiği haberde Askerlerin telsizle Peyanis Köyü'nde bulunan geçici köy korucularına, "Dağda bulunan 9 kişilik gruba karışmayın" talimatı verdiği iddiası olayda Hançer Timi'nin rolüne ilişkin iddiaları güçlendiriyor. Köylüler olayın ardından saat 16.00'ya kadar bir askeri operasyonun başlamaması da Hançer Timi'ne ilişkin şüphelerini güçlendirdiğini belirtiyor.

KORUCUNUN AÇIKLAMASI

Geçitli köyünde koruculuk yapan ancak adının açıklanmasını istemeyen bir köy korucusu, askerlerin telsizle köyde bulunan geçici köy korucularına, "Dağda bulunan 9 kişilik gruba karışmayın" talimatı verdiğini ileri sürdü.

Daha önce de basına yansıyan ve olay yerindeki askerlerin telsizlerinden, "Olay yerinde bir çantada malzemelerimizi unuttuk, onları hemen oradan alın" anonsunun geçtiği iddiası ve olay yerinde bulunan MKE ve KKK menşeli askeri malzemeler de bu iddiaları güçlendirir nitelikte.

İHD Hakkâri İl Başkanı İsmail Akbulut'un "Olay yerinde bulunan 2 kasaturada, halk arasında bölgede 'Hançer Timi' diye adlandırılan timin imzası olduğu ve bu olayın kesinlikle JİTEM tarafından yapıldığı konuşuluyor" şeklindeki ifadeleri patlamada Hançer Timi'nin varlığına işaret ediyor.

HANÇER TİMİ

Hançer Timi'nin Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde Mezra Beldesi'ne bağlı köylerden korucu olmaya zorlanan 60 kişiden 30'unun operasyonlarda öncü birlik olmaları için 'Hançer Timi' olarak seçildikleri haberleri ile gündeme gelmişti. Hançer Timi'nin Isparta'ya gönderilerek orada özel harekât timiyle birlikte eğitim alıp daha sonra bölgeye gelerek operasyonlarda öncülük yaptıkları basına yansımıştı.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi Melêsê (Günyüzü) köyü civarında DTP üyeleri Necman Ölmez ve Ferhat Ediş cinayetlerinde ve Sahip Taşar isimli taksi şoförünün öldürülmesinin ardından Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak ise olaydan "Hançer Timi" adıyla oluşturulan karma bir korucu timinin sorumlu olabileceğini açıklamıştı.

Hançer Timi'nin adı daha sonra Diyarbakır'ın Kulp ve Silvan ile Batman'ın Sason ilçeleri üçgeninde kalan kırsal bölgede Jandarma Uzman Çavuş Serkan İpek'in yaşamını yitirdiği olayda gündeme gelmişti. Olaya ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'çatışma' yerine 'operasyon' sırasında bir askerin yaşamını yitirdiğini açıklaması bölgede görev yapan 'Hançer Timi' adını tekrar gündeme getirmiş; Uzman Çavuş Serkan İpek'in 'yanlışlıkla' öldürüldüğü iddiasıyla ilgili soruşturma açılmıştı.

SORU ÖNERGESİ VERİLMİŞTİ

Cinayet ve patlamaların artması üzerine BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, "Hançer Timi" olarak adlandırılan grupları meclise taşıyarak soru önergesi vermişti. Önergede Hançer Timi'nin yaptığı 'işler' şöyle ifade edilmişti: "Bu tim gruplarının köy yakma, vatandaşı tehdit etme, adam öldürme, ateşli silahlarla vatandaşları tarama ve adam kaçırma gibi birçok suça neden oldukları ileri sürülmektedir. Önergesinde Şırnak'ın Beytüşşebab İlçesi'nde 29 Eylül 2007 yılında Sıhela mevkiinde kimliği belirsiz kişiler tarafından otobüsün taranması sonucu 12 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Bayındır, 25 Temmuz 2009 tarihinde de Necmi Ölmez ve Ferhat Ediş'in başlarının taşla ezilerek öldürüldüğüne dikkat çekti. Her iki olayda da Hançer Timi iddialarının olduğunu belirten Bayındır, 15 Aralık 2009'da da Muş'un Bulanık İlçesi'nde sokak gösterileri sırasında ateş açan esnafın da korucu olduğunun kanıtlandığını ifade etti. Bayındır, 17 Ocak'ta da Diyarbakır'ın Kulp, Silvan ile Batman'ın Sason ilçeleri arasındaki üçgende bir uzman çavuş ölmesi ile sonuçlanan olayın da Hançer Timi tarafından yapıldığının iddia edildiğini belirterek son iki yılda bu time dair çok sayıda iddianın ortaya atıldığını kaydetti.

(EmekDunyasi.Net)

Bağlantılı Haberler