17 Eylül 2010, Cuma

Saldırıya tepki yağıyor

Hakkâri'de gerçekleşen ve 9 kişinin ölümüne sebep olan saldırıya Türkiye'nin birçok ilinden tepki yağıyor. Yapılan açıklamalarda saldırının faillerinin bulunması ve bir an önce çözüm noktasında adım atılması istendi.

Sendikaların ve kitle örgütlerinin saldırıya ilişkin açıklama ve eylemleri şöyle:

VARTO VE ERCİŞ'TE HAKKÂRİ'DEKİ PATLAMAYA PROTESTO

BDP Varto İlçe Örgütü binası önünde toplanan yüzlerce kişi, "Katliamı lanetliyoruz" pankartı ve Hakkâri'de yaşanan patlama sonrası bulunan askeri malzemelerin fotoğrafları taşıyarak sık sık, "Katil Erdoğan", "Katil AKP", " Barıştan yanayız, savaşa hazırız", "Barış Hemen Şimdi" sloganları ile Belediye İş Hanı önüne kadar yürüdü. Yürüyüşe, Varto Belediye Başkanı Gülşen Değer, BDP, MEYA-DER, BDP'li il genel ve belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi katıldı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı basın açıklaması BDP Varto İlçe Başkanı Sırrı Sever yaptı. Toplumun barış çabalarına her zamankinden çok ihtiyaç duymasına karşın, 10 HPG' linin ve Hakkâri'de sivillere yönelik katliam ile toplumun barış umutlarını kırdığını belirten Sever, Kürt halkının barış istemlerine katliam ile yanıt verildiğini belirterek; "Yurtsever halkımıza karşı yapılan bu katliam planlı ve bilinçlidir. Böylesi bir dönemde, çoluk çocuk demeden sivillerin, yurttaşların hedef alınmış olması, katledilmiş olması, bu savaşın devam etmesini isteyenlerin gözünün ne kadar karardığını gösteriyor. Buradan AKP hükümetine çağrı yapıyoruz. Bu olay zaman geciktirilmeden sorumluları kimse altında kim varsa, failler kimse derhal açığa çıkarılması için en üst düzeyde çaba sarf edilmelidir. Bu katliam, vahşet aydınlatılmasa bu katliamı, vahşeti sizden biliriz" dedi.

Van'ın Erciş İlçesi'nde ise, aynı amaçla bir basın açıklaması yapıldı. BDP Erciş İlçe Örgütü tarafından yapılan açıklama ilçe binası önünde yapıldı. BDP Erciş İlçe Başkanı Ramazan Alver, Hakkâri'de yaşanan patlamayı kınadıklarını belirterek, olayın sorumlusunun MGK olduğunu kaydetti.

KESK VE TÜRK-İŞ'TEN SALDIRIYA KINAMA

KESK Genel Başkanı Sami Evren, iktidarın, çözüm için Hakkâri'de gerçekleşen saldırıya vakit geçirmeden yanıt vermesi gerektiğini ifade etti. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Evren, 30 yıldır Türkiye'de sayısız provokasyon gerçekleştirildiğini hatırlatarak, halkın çözüm beklentileri doğrultusunda bir an önce diyalogun geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Saldırıya verilecek en anlamlı yanıtın barışın kalıcılaştırılması için gerekli adımların atılması olacağına dikkat çeken Evren, "Saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybeden yurttaşlarımızın yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz" diye kaydetti.
Türk-İş Yönetim Kurulu tarafında da konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, BDP ile Hükümet arasında yapılması planlanan ancak ertelenen görüşmeye dikkat çekilerek, toplumsal barışın sağlanması için bu tür katliamların sona erdirilmesi gerektiği vurgulandı.

İZMİR'DEN KINAMA

İzmir Ezilenlerin ve Emekçilerin Boykot Cephesi adına açıklama yapan Özgür Pehlivan yüzde 93 oranında "boykot"un gerçekleştiği Hakkâri'de sivillere yönelik gerçekleştirilen katliam, bölge halkını kendine düşman gören bir zihniyetini örünü olduğunu kaydeden Pehlivan, "Hükümetin ve devletin, gerekli adımları atarak eylemsizlik kararının sürdürülmesinin koşullarının oluşturulması ve çift taraflı ateşkesin sağlanması kendini dayatmıştır. 12 Eylül günü sandıktan çıkan 'boykot' tavrı eşitlik, özgürlük ve barış talepleri bundan sonra da devam edecek" dedi.

Pehlivan, Kürt sorununun çözülmesi; emekçilerin grev, toplu sözleşme, örgütleme hakkı ve insanca yaşama talepleri için mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı.

İSTANBUL OKMEYDANI'NDA SALDIRI PROTESTO EDİLDİ

İstanbul'un Okmeydanı semtinde yapılan basın açıklamasıyla Hakkâri'de 10 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı protesto edildi. Kitle adına basın açıklamasını yapan Hüsnü Çetin, ortaya çıkan bulguların saldırının devlet eliyle gerçekleştiğini ifade ederek, patlamayı Hakkâri halkından intikam almak amacıyla yapıldığı dile getirdi. ''Devlet, 12 Eylül de sandığa gitmeyerek sistemi reddeden Hakkâri halkından intikamını almaya çalışıyor. Hakkâri de yaşananları bilinçli bir şekilde organize eden güçler bunu PKK eylemi olarak göstermeye çalışıyorlar. Devlet kendi eliyle yaptığı bu eylemle aynı zamanda PKK'nin yapmış olduğu eylemsizlik kararını boşa çıkarmaya çalışıyor. Ama yapmaya çalıştıkları planı orada yaşayan köylüler, askeriyeye ait mayınları bularak boşa çıkardı'' şeklinde konuştu. Hükümete de seslenen Çetin '' PKK'nin almış olduğu eylemsizlik kararı 20 Eylülde son bulacak. Devlet bunu son şans olarak değerlendirip operasyonları durdurarak Kürt sorunun çözümü için adımlar atması gerekir. Hükümet, referandum da Kürt halkının sandığa gitmeyerek bir anlamda sistemi boykot eden halkın isteklerini iyi görerek bundan sonraki süreçte ona göre adım atmalıdır'' dedi. Açıklamadan sonra polisle gençler arsında bir süre çatışma yaşandı.

LİCE'DE KEPENKLER AÇILMADI

Hakkâri'de gerçekleştirilen katliamı kınayan Lice İlçesi'ndeki esnafların büyük bir bölümü kepenklerini açmadı. Lice'de fırınların dışında dükkânların tamamı kapalı olması dikkat çekti.

(EmekDunyasi.Net)

Bağlantılı Haberler