25 Eylül 2010, Cumartesi

Hakkâri'deki katliamın faillerinin bulunması istendi

Hakkâri'nin Geçitli Köyü'nde meydana gelen ve 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan mayınlı saldırı İstanbul'da Barışın Sesi Susturulamaz İnisiyatifi ve İzmir'de Ceylan Önkol İnisiyatifi tarafından yapılan eylemlerle kınandı.

İSTANBUL

Barışın Sesi Susturulamaz İnisiyatifi, Hakkâri'de 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan katliamın faillerinin bulunması talebiyle Galatasaray Lisesi önünden Taksim Tramvay Durağı'na yürüyüş düzenlendi. "Şemdinli, Hakkâri failleri belli" ve "Hakkâri katliamı barışın sesini kısamaz" pankartının açıldığı yürüyüşte, yüzlerce kişi Kürtçe ve Türkçe, "Artık yeter" ve "Hakkâri, Şemdinli failleri belli" dövizleri taşıdı. Düdük ve trampet eşliğinde, "Muhatapsız çözüm olmaz", "Sustur sustur savaşı sustur", "Yükselt yükselt barışın sesini yükselt", "Öz, öz özgürlük Kürtlere özgürlük", "Biji bratiya gelan", "Hiç kimse asker doğmaz" ve "Ölme, öldürme askere gitme" sloganları atan eylemcilere çevredeki halk da alkışlarla destek verdi.

'ÖLÜM ARTIK KÜRT ÇOCUKLARININ KADERİ OLMASIN'

Tramvay Durağı'nda inisiyatif adına açıklamayı yapan Avukat Eren Keskin, Hakkari Geçitli Köyü'nde gerçekleştirilen patlamayı hatırlatarak, "Patlamada hayatını kaybedenlerden biri de 2 yaşındaki Nurullah Umut Çiftçi'ydi. 2 yaşındaki, 9 yaşındaki, 12 yaşındaki çocukların patlamalarda bedenlerinin parçalanması, jandarma kurşunlarıyla öldürülmesi, artık Kürt çocuklarının kaderi olmaktan çıksın" dedi. Faillerin ve tetikçilerin açığa çıkarılmasını isteyen 500 Geçitli Köyü sakinin dün köyü terk ederek, Suriye'ye yerleşmek istediğini söyleyen Keskin, yola çıkan ve köyü terk eden insanları BDP'li yetkililerin ikna ederek, geri gönderdiğini belirtti.

'BİLİNEN FAİLLER AÇIĞA ÇIKARTILSIN'

Barışın sesinin kısılmasana izin verilmemesi gerektiğini söyleyen Keskin, Kürt sorununun çözümü için daha radikal adımlar atılması gerektiğini ifade etti. Keskin, sorununun ancak muhataplarıyla, diyalogla çözülmesinin mümkün olduğunu belirterek, "Kürt halkının ulusal varlığının her düzeyde tanınacağı yeni bir yasal, anayasal düzenlemeye gidilmelidir. Geçitli Köyü'ndeki deliller karartılmamalı. Bombaları yerleştiren ve patlatanlar derhal açığa çıkartılmalıdır. Besbelli olan faillerin açığa çıkartılması için sesimizi yükseltmek ve Kürt halkına, çocuklara, yaşlılara, sivillere uygulanan bu şiddete artık yeter" diye konuştu.

İZMİR

İzmir Ceylan Önkol İnisiyatifi, Hakkâri'nin Geçitli Köyü'ndeki bombalı saldırıyı protesto etmek amacıyla Konak Sümerbank önünde basın açıklaması yaptı. "Şemdinli Hakkâri failleri besbelli" yazılı pankart ile "Edi bes e", "Artık yeter", "Faîlên Şemzînan, Colemêrgê eşkere ne" yazılı dövizler açan grup, "Katil devlet hesap verecek", "Öz, öz, özgürlük Kürtlere özgürlük" sloganları attı. İnisiyatif adına açıklama yapan Atacan Ak, patlamanın ardından köylülerin Suriye'ye yerleşmek üzere yola çıkarak, köyü terk etmek istediklerini hatırlatarak, "Şemdinli'de yaşananlar unutulmadı. İnsanlar parçalanarak bebeklerin öldürülmesine tahammül etmek istemiyor. Ceylan Önkol'un bedeni daha geçen yıl paramparça edildi. Yine yürüyüşler düzenledik, yine çok öfkeliydik. Ceylan, evinin bahçesinde oynarken öldürüldü. Failleri elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Geçitli'de yaşayan kardeşlerimizi ve kamuoyunu rahatlatacak adımlar hükümet tarafından, yetkili makamlarca derhal atılmalı. Deliller karartılmamalı, bombaları yerleştiren ve patlatanlar derhal açığa çıkarılmalıdır. Kürt halkına, çocuklara, yaşlılara, sivillere uygulanan bu şiddete 'Artık yeter', 'Edî bes e' diyoruz" dedi.

EmekDunyasi.Net

Bağlantılı Haberler