03 Aralık 2010, Cuma

15. TÜRKİYE İNTERNET KONFERANSI:

İnternet ve katılımcı demokrasi

15. Türkiye İnternet Konferansı başladı. İnternetin demokrasiye katılımdaki rolünü tartıştı. İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül, konferansın Türkiye'de internetle ilgili grupları bir araya getirerek, interneti tüm boyutlarıyla tanıtmak, geliştirmek, tartışmak olduğunu söyledi.

İnternet Teknolojileri Derneği ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nin düzenlediği ve üç gün sürecek olan "15. Türkiye İnternet Konferansı" İTÜ Ayazağa yerleşkesinde başladı.

Basın mensupları ve milletvekillerinin katıldığı "İnternet ve Demokrasi: Daha Saydam ve Katılımcı Bir Demokrasi için Ne Yapmalı?" başlıklı panelde konuşan İnternet Teknolojileri Derneği (İNETD) Başkanı ve Bilkent Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül, Türkiye'de 30 milyon civarında internet kullanıcısının bulunduğunu, bunların yüzde 25'inin interneti yoğun olarak kullandığını söyledi.

TÜRKİYE'DE 45 MİLYON KİŞİ HİÇ KULLANMAMIŞ

Akgül, Türkiye'deki internet kullanımıyla ilgili de şu bilgileri verdi: "Ülkemizde 30 milyon civarında kullanıcı olduğunu düşünüyoruz. Yüzde 25'i yoğun internet kullanıcısı. Son rakamlara göre Türkiye'nin yüzde 58'i ise hiç internet kullanmamış. Bazı insanlarımızın interneti duymadığı biliniyor. Kırsal kesimde kadınların yüzde 85'i hiç internet kullanmamış. Kısaca dünya ortalamasını yakalamış durumdayız, ancak Avrupa'nın gerisindeyiz. OECD'nin 30 ülkesi arasında bütün indekslerde ya sondan birinciyiz ya da ikincisiyiz. Üçüncü olduğumuzu hatırlamıyorum."

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Osman Coşkunoğlu, 2007'den bu yana milletvekillerinin hükümete verdiği soru önergelerinin yalnız yüzde 51'inin yasal süre içinde yanıtlandığını örnek verdi. Coşkunoğlu, internet üzerinden, toplumun herhangi bir siyasi partiye bağlı olmadan, gerçekdışı ve manipülatif yayınların üzerine giderek aşikar yalanları ortaya çıkarmasını çok önemli gördüğünü belirtti.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Utku Çakırözer internet vasıtasıyla dijital araştırmacı gazetecilik ve kamuyu sorgulayan bir yayının geliştiğini belirterek, "İnternet yayıncılığıyla hangi haberlerin ilgi gördüğü analiz edilebiliyor; kullanıcılar yorumlarıyla interaktif sürece katılabiliyor ve haberleri paylaşabiliyor. Facebook, Twitter, iPhone gibi her tür platformdan olabildiğince geniş kitleye ulaşmaya çalışıyoruz" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) milletvekili Alim Işık İnternet aracılığıyla karşılıklı bilgi alışverişi ve fikir desteği ile katılımcı demokrasinin gelişeceğini söyledi. Işık, yüzde 10'luk seçim barajına işaret ederek "Parlamentonun ne kadar "temsili" bile olduğu tartışılır; fakat temsili demokrasinin katılımcı demokrasiye dönüşümünde internet yer alabilir" dedi.

Demokratik Sol Parti'den (DSP) Hüseyin Mert ise "Her yaştan tüm öğrencilerin artık interneti kullanması gerekiyor. Devlet halka şeffaf olarak yaptıklarını internet yoluyla iletmeli ve tüm aktivitelerinin denetlenmesi sağlanmalıdır" dedi.

KONFERANSIN GÜNDEMİ

4 Aralık'ta sonra erecek konferansta, mobil yaşam, sosyal ağlar, yeni medya, fikri haklar, internet ve demokrasi ve internet yasakları konuları üzerinde durulacak.

YouTube, Google, Richard Dawkins, Blogger yasaklarının öne çıkardığı fikri haklar, ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü, internet ve medya ilişkileri, internet ve demokrasi konularını kapsayan panel ve oturumlar yapılacak. İnternet başarı öykülerini anlatan oturumlar da düzenlenecek.

Canlı yayın için tıklayın.

Konferans programı için tıklayın.

EmekDunyasi.Net

İstanbul -

Bağlantılı Haberler