08 Haziran 2011, Çarşamba

Sansüre ve filtreye karşı siber saldırı bekleniyor!

Dünyanın en büyük 'hacker' grubu olarak kabul edilen 'Anonymous' 22 Ağustos'ta başlayacak internette filtreleme uygulaması için tehdit yağdırdı. Grubun başta TİB olmak üzere bazı devlet kurumlarının sitelerine yönelik saldırılarını, bugün saat 18.00'de gerçekleştirilmesi bekleniyor...

Dünyanın en büyük ve en etkili hacker grubu olan Anonymous (Anonim), dün kendi sitesinde yayınladığı bir duyuruyla 22 Ağustos'ta uygulanmaya başlayacak olan internete filtre uygulamasıyla ilgili tehdit yağdırdı. Türk hükümetinin son yıllarda internet üzerindeki kontrolünü artırdığına ve binlerce sitenin engellendiğine dikkat çeken grup, şunları söyledi:

İNGİLİZCE-TÜRKÇE BİLDİRİ

"Hükümet şimdi de 22 Ağustos'ta, internet kullanıcılarının tüm aktivitelerinin kayıt altına alınmasını mümkün hale getirecek yeni bir filtreleme sistemi uygulamaya koymak istiyor. Böylesi bir sistemin ne zaman ve nasıl uygulamaya konulacağı hala muğlâk olsa da kesin olan şey hükümetin internet sansürünü bir üst seviyeye çıkardığıdır. Bu sansür uygulamaları mazur görülemez. Serbest bilgi akışına erişim ve katılım temel bir insan hakkıdır. Türkiye hükümeti bu temel hakkı ihlal ederken, Anonymous eylemsiz kalmayacaktır. Sansürü engellemek için desteğimizi verecek, sansür uygulayan kurumlara karşı harekete geçeceğiz." Türkçe ve İngilizce yayınlanan bildiride Türk internet kullanıcılarından da destek istendi.

TÜRK HACKERLAR DA VAR

Dünyanın birçok ülkesinden hackerların toplandığı bir platform olan Anonymous üyeleri dün kendilerine ait özel bir chat odasında Türk 'hacker'ların da katıldığı bir ortamda Türkiye'ye yapılacak saldırının planını yaptı. Grup üyeleri aynı görüşmelerde yakalanma ihtimalleri, alınabilecek muhtemel cezalardan ve tespit yöntemlerinden kaçma yolları üzerinde de tartıştı. Görüşmede ilk hedef olarak da Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) sitesinin öne çıktığı öğrenildi.

22 AĞUSTOS'TA NE OLACAK?

22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girecek 'İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar' hükümlerine göre, kullanıcılar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) belirlediği 4 internet filtresi olan "aile, çocuk, yurt içi ve standart" profilden birini, 'yasa gereği' seçmek zorunda kalacak. Düzenlemeye göre standart hariç seçilecek her profilde BTK tarafından erişimi engellenen birçok siteye girilemeyecek. Çocuk filtresinde ise sadece BTK'nın verdiği "Beyaz liste" denilen veri tabanındaki sitelere ulaşılabilecek. BTK Başkanı Tayfun Acarer tarafından şu andakinden farklı olmayacağı açıklanan "standart" profil ise bilişim uzmanları tarafından internet çıkışının tünele sokulduğu ve kişisel internet trafiğinin devlet tarafından takip edilebileceği bir ortam oluşturacağı için eleştiriliyor. Filtreyle ilgili olarak 15 Mayıs'ta Türkiye genelinde dev bir eylem yapılmıştı.

ANONYMOUS'UN KISA TARİHİ

Türkiye'de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından kapatılan 4chan.org sitesinde temelleri atılan Anonymous, farklı ülkelerden sanal olarak bir araya gelen bilgisayar tutkunlarıyla 2003 yılında kuruldu. Kimlikleri ve sayıları bilinmeyen grup üyeleri düşünce özgürlüğüne karşı gelen kişi ve kuruluşlara saldırıyor. Anonymous daha önce ABD, İtalya, İran, Tunus ve Libya'da devlete ait siteler, müzik alanında telif ödemelerini tahsil eden BMI, ünlü alışveriş sitesi Amazon, Scientology tarikatı gibi çok sayıda siteye saldırarak çökertti. Dâhil olmak isteyenlerin ücretsiz bir yazılımı indirerek katıldığı Anonymous, son olarak PS3'ün kodlarını kırdığı gerekçesiyle George Hotz adlı hackera dava açan Sony'ye yaptığı saldırıyla gündeme geldi. Grup, internete filtre uygulamak isteyen Avustralya'ya da savaş açtı. Hükümet binasındaki telefon, faks ve e-posta adreslerini mesaj yağmuruna tuttu. Hükümete ait internet siteleri çöktü. Wikileaks'in para kaynaklarını engellemeye çalışan finans kurumları Mastercard, Visa ve Paypal'a da saldırıp sitelerini saatlerce kullanıma kapamıştı.

Yüzlerini ve kimliklerini saklayan grup üyeleri, 1982'de yayınlanan V for Vendetta çizgi romanındaki V karakterinin kullandığı maskeyi takıyor. Korsanlar, bu karakterin demokrasiyi ve düşünce özgürlüğünü destekleyen tutumunu kendilerine ilke ediniyor. 2005 yılında filmi de çekilen V for Vendetta'da 2020'li yılların Birleşik Krallığı'ndaki mevcut sistemi yıkmaya çalışan bir adamın hikayesi anlatılıyor. Çizgi romanda ve filmde mevut terörü baskıcı bir yönetimle kontrol altına alan yönetime karşı halkın uyanışı işleniyor. Vendetta zamanla bir akım halini aldı. Yaptığının doğruluğunun önemi olmayan, anarşizm için devrim değil devrim için anarşizm yapmayı ön gören bir akım.

'Şifreleri ele geçirirlerse sonuç bir felaket olur'

* Dr. Özgür Uçkan (Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi):

Çok kalabalık saldırılar düzenliyorlar. Belli alanlarda kesintiler yaşayabiliriz. Tunus ya da Libya'daki kadar etkili olacağını zannetmiyorum. Tunus'ta herşeyi çökerttiler. Bizim İçişleri Bakanlığı ve polisin siber ekipleri bu tip saldırıları soruşturma konusunda teknik olarak daha iyi durumda. Öncelikle filtre uygulamasının sahibi olan BTK ve Ulaştırma Bakanlığı sitesine saldırabilirler. Ancak bu siteler iyi korumaya sahip. Saldırılar yüzünden E-Devletle ilgili mesela pasaport başvurusu gibi işlemler aksayabilir. Ancak kalkıp e-postalara saldırarak şifreleri ele geçirirlerse felaket olur.

'E-Devlet hizmetlerini durdurabilirler'

Huzeyfe Önal (Siber Güvenlik uzmanı):

Anonymous kendi imkanları ve gönüllülerle olmak üzere iki tip saldırı yapıyor. Gönüllüleri durdurmak zor. Çünkü böyle bir organizasyonda 100 bin kişi bir siteye aynı anda saldırıyor. Suç işleniyor, IP'ler kayıt altına alınıyor ama o kişiler engellenemiyor. Çünkü her biri normal istek gibi bir sayfaya 10 kez girmeye çalışıyor. 100 bin kişi bir anda bunu yapınca sayfa ulaşılamaz hale geliyor. Ancak bu BTK ve TİB için çok geçerli değil. Şu anda amaçları 22 Ağustos protestosu olarak erişim durdurma yönünde. Telekomünikasyon şirketleri ve bankaların altyapılarına saldırırlarsa bu şirketlerin internet hizmetlerini tamamen engellerler. Diğer taraftan prestij kazanmak için "turkiye.gov.tr" adresine güçlü bir saldırı düzenlerlerse e-devlet hizmetleri bir süre durabilir."

TÜRKİYE'DEKİ İNTERNET AĞI ÇÖKEBİLİR

DDoS saldırılarından bir sonraki adımın çeşitli devlet kurumlarına ait telefon ve haberleşme sistemlerini çalışamaz hale getirmek olduğunu kaydeden siber güvenlik uzmanları, daha sonra hedefteki kurumlarda çalışan kişilerin bilgisayarlarına "phishing" saldırıları gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

"Phishing" yöntemi ile kullanıcılara e-mail göndererek, bilgisayarlarından erişim sağladıkları banka, kredi kartı bilgi ve şifrelerinin yanı sıra kurumlarına ait kimi özel bilgi ve belgelerin sızdırılmaya çalışılacağını anlatan uzmanlar, böylesi bir durumun yeni bir "Wikileaks" olayına kapı açacağına vurgu yaptı.

Eğer gerekli önlemler alınmazsa ciddi bir siber savaşın başlamış olacağını bildiren uzmanlar, kimi hassas hedeflerin saldırıya uğramısı durumunda Türkiye'deki internet ağının bir süre için çökebileceği uyarısında bulundu.

Bu arada Anonymous grubu üyeleri Perşembe günkü saldırıda çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına ait internet sitelerinin yanı sıra siyasi partiler ve kimi medya sitelerini de kendilerine hedef seçtiklerini açıkladı.

ANKARA- EmekDunyasi.Net/Ajanslar