28 Haziran 2011, Salı

Sendikalar internet sansürüne karşı hareket geçiyor

Sendikalar internete sansür getiren BTK yönetmeliğine karşı basın açıklaması düzenliyor. Tekgıda İş sendikasının çağrısı ile TMMOB makine Mühendisleri Odası'nda bir araya gelecek olan sendikalar yönetmeliğin kaldırılmasını talep edecekler.

İnternet'te sansüre karşı bir ses de sendikalardan geliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun (BTK) 22 Ağustos'ta yürürlüğe sokmaya hazırlandığı ve internete 'filtre yoluyla sansür' getiren yönetmeliğe karşı ortaya çıkan tepkiler, Tekgıda-İş Sendikası Yönetim Kurulu'nun "internetime dokunma" çağrısı yapmasıyla yeni bir aşamaya giriyor.

Başta sendikalar olmak üzere tüm emek örgütlerini sansüre karşı çıkmaya çağıran Tekgıda-İş Sendikası, sansüre karşı bir araya gelen emek örgütlerinin 29 Haziran Çarşamba günü saat 11.00'da Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde bir basın toplantısı düzenleyeceğini duyurdu.

SANSÜR KARŞITI MÜCADELEDE YENİ AŞAMA

Daha önce sosyal paylaşım siteleri aracılığı 15 Mayıs 2011 tarihinde başta İstanbul olmak üzere onbinlerce kişinin alanlara çıkarak protesto ettiği filtreli internet girişimine karşı sendikaların da ses vermeye başlaması internet ve ifade özgürlüğü açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Açıklamaya özellikle TÜRK-İŞ bünyesinde bir araya gelen İstanbul merkezli 11 sendika merkezinin merkezi düzeyde destek vermesi beklenirken, DİSK'e bağlı kimi sendikaların da açıklamaya katılacağı ifade ediliyor. Tekgıda-İş Sendikası www.tekgida.org.tr adresinden yayın yapan internet sitesinde internette sansüre karşı tepkileri ifade eden bannerlar yayınlamaya başladı. Bu hareketin basın toplantısının ardından yaygın bir kampanyaya dönüşmesi bekleniyor.

İSTANBUL-EmekDunyasi.Net