07 Kasım 2011, Pazartesi

CIA 5 milyon Tweet okuyor

Associated Press'in haberine göre Amerikan İstihbarat Teşkilatı CIA, her gün 5 milyon Tweet okuyarak hükümete rapor veriyor.

Sosyal medya dünya çapında hızla büyüyor, her geçen gün daha fazla insanı içine alıyor. Kısa sürede önemli yatırımlar bularak dünya nüfusunun önemli bir kısmının bilgilerini alan bu sosyal siteler aracılığıyla ABD'nin tüm dünyayı görüntülediği ortaya çıktı.

Facebook ve Twitter kullanan yüz milyonlarca insanın gönderdikleri mesajların CIA tarafından takip edildiği belirtildi. CIA, her gün 5 milyon tweet'i görüntüleyerek raporluyor.

ABD'de bulunan Open Source Center'da (Açık Kaynak Merkezi) Facebook, gazeteler, televizyonlar, yerel radyo istasyonları, internet sohbet odaları gibi aklınıza gelebilecek tüm iletişim araçları takip ediliyor.

Associated Press'te yer alan haberde, bu merkezde Arapça'dan Çince'den Fransızca'ya tüm dillerdeki iletişim bilgileri ediniliyor. Bu dillerde gerçekleştirilen konuşmalar oldukça yerel ve pek bilinmeyen sözler olsa da merkez tarafından algılanarak çözümleniyor. Bilgiler gerekli durumlarda doğrudan Beyaz Saraya iletiliyor.

Haberde ayrıca Usame Bin Ladin'in ölüm haberiyle ilgili sosyal medyadaki tüm tepkiler CIA tarafından raporlanarak ABD hükümetine sunuldu.

Merkezin yöneticisi Doug Naquin ile yapılan söyleşide, ABD Başkanı'nın Ortadoğu'da yaşananlarla ilgili konuşma yaptıktan 24 saat sonra Türkiye, Mısır, Yemen, Cezayir, İran Körfezi ve İsrail'de yerel dillerde negatif tepkiler oluştuğu bilgisi verildi.

Açık Kaynak Merkezi'nin ilk olarak 2009 yılında'da İran rejimine karşı ayaklanma sırasında Twitter'da tarama yapmaya başladığı belirtildi. Facebook ve Twitter gibi doğrudan kullanıcılara ulaşan kaynakların, sorunların çözümünde çok önemli yer tuttuğu aktarıldı.

ANF

Anahtar Sözcükler