07 Mart 2012, Çarşamba

Anonymus Başbakanlık'a saldırdı iddiasına yalanlama geldi

Dünya devletlerinin korkulu rüyası, uluslararası siber-aktivist hacker grubu Anonymous'un Türkiye kolu olan Operation Digiturk, Türkiye Başbakanlık bilgi ağına da saldırdıkları yönündeki Hürriyet kaynaklı iddiayı yalanladı.

Başta Hürriyet olmak üzere çeşitli yayın organlarında çıkan ve Anonymus'un Başbakanlık bilgi ağı'na yönelik bir siber saldırı gerçekleştirdiği yönündeki iddialar anonymus'un Türkiye kolu olarak bilinen Operation Digiturk tarafından yapılan bir açıklamayla yalanlandı.

Dünyanın en etkili ve kimileri açısından tehlikeli hacker grubu olarak bilinen ve devletlerin bilgi ağına girerek çok gizli belgeleri deşifre eden Anonymous son olarak Stratfor isimli sivil istihbarat kuruluşunu hacklemiş ve günlerdir Türk medyasında da yer alan çok ilginç belgelere ulaşmıştı. Hürriyet tarafında ilk verilen haberde anonymus'un başbakanlığa yönelik saldırısı, 5 Türk Bilişim Uzmanı tarafından önlenmişti. Bu açıklama yalanlandı.

Annonnews.org adresinden bir açıklama yapan Operation Digiturk (OD) Başbakanlığın şu an içinde olsa hedeflerinde olmadığını ifade ettiği bu yazıda, bu dezenformatif haberin geçtiğimiz ay BTK'yı hackleyip bilgi fişleme skandalını ortaya çıkarmaları karşısında devlet tarafından planlanan bir misilleme hareketi olduğunu öne sürdü. OD açıklamasında bu olay hakkında çok fazla twit atılmadığı halde hala Trend Topicler arasında yer almaya devam etmesine de dikkat çekiliyor. Açıklamanın tam metni aşağıdadır:

"Bildiğiniz gibi Hürriyet Gazetesinde 07.03.2012 tarihinde "Anonymous Başbakanlığa Saldırdı" başlıklı bir haber yayınlanır yayınlanmaz hemen tüm haber ajanslarına ve medya organlarına yayıldı. Haberin içeriği oldukça ilginç ve son derece komik bir şekilde yazılmıştır. Sözde 5 kahraman bilişimci Anonymous ile arada laf atışmalarının da olduğu bir siber savaş yaşamıştır. İşin ilginç yanı böyle saçma bir haber bütün medya organlarına kelimesi kelimesine hiçbir harf bile değiştirilmeden geçmiştir. Olay, geçtiğimiz ay BTK'yı hackleyip bilgi fişleme skandalını ortaya çıkaran Anonymous'a zarar vermek için yapılmış ve devlet tarafından planlanan bir misilleme hareketidir. Haberin üstünden bir günden fazla süre geçmesine ve artık çok fazla twitt atılmamasına rağmen hala Twitter'da Trend Topicler arasında yerini almaktadır.

(Türk medyası BTK'yı hackleyip birçok veriyi acık acık paylasmamıza rağmen daha fazla kanıt istemişti. Ama bu olayda ne bir kanıt ne de bir açıklama olmamasına rağmen hemen hemen heryerde yayınlandı.)

Anonymous, tüm dünyada haksızlığa karşı gelen insanlardan oluşan bir fikirdir. Dolayısıyla Başbakanlık'a saldırmamız için hiçbir neden yoktur. Amacımız OPERATION DIGITURK olarak Türkiye'deki sansürcüleri cezalandırmaktır. Bu amaç doğrultusunda sansürü insanları susturmak için kullanan tüm kurum ve kuruluşlar hedefimizdir. Ama Başbakanlık şuan hedefimizde değildir!

Bizler Anonimleriz

Bizler orduyuz,

Affetmeyiz!

Unutmayız!

Bizi bekleyin!"

EmekDunyasi.Net