09 Temmuz 2012, Pazartesi

Alternatif Bilişim Derneği:

'Sosyal medyada otosansür dayatılıyor'

Redhack'in eylemlerinin ceza kanunlarına göre "suç" olduğunu, ancak bazı hukukçulara göre gizli kalmış belgelerin açığa çıkarılması gibi politik içeriği olan eylemlere salt kriminal bir vaka gibi bakılamayacağını kaydeden dernek, wikileaks'i hatırlattı.

Alternatif Bilişim Derneği, yaptığı yazılı açıklamada, RedHack'in Dışişleri Bakanlığı sitesini kırmasının ardından, yetkililerin sosyal medyada korku söylemi yaymaya başladığını belirtti. Dernek, "Bu söylemin hedefi sansür ve otosansürdür. Türkiye'de yurttaşların kime destek olacağını, neyi, nasıl, ne kadar söyleyebileceğini belirlemek ve sınırlamak istiyorlar" dedi.

Eylemin ardından ABD'nin girişimleri ile Redhack'in Twitter hesabının kapatıldığını, Dropbox ilgili dökümanların silindiğini ve Redhack'in "terör örgütü" ilan edildiğini hatırlatan Alternatif Bilişim Derneği, "Bunun için bir manifestoya sahip olmaları ve amblemlerindeki orak çekiç gerekçe gösterildi. Bu izaha muhtaç bir hukuk garabetidir. Türkiye, dünyanın en çok terör suçlusuna sahip ülkesidir. Bunun nasıl mümkün olabildiği bu örnekten anlaşılabiliyor. Çünkü her aykırı ses terörist ilan edilmekte ve TMK'ye tabii tutulmaktadır" dedi.

Redhack'in eylemlerinin ceza kanunlarına göre "suç" olduğunu, ancak bazı hukukçulara göre gizli kalmış belgelerin açığa çıkarılması gibi politik içeriği olan eylemlere salt kriminal bir vaka gibi bakılamayacağını kaydeden dernek, er Bradley Manning'in ABD ordusunun savaş suçlarını kanıtlayan belgelerini yayınladığını hatırlattı.

Açıklamada, "Bradley Manning, ABD yasalarına göre vatan hainliği ile suçlanmaktadır. Ama olaydan haberdar olan dünyanın geri kalanı için mütevazi, dürüst, saygıdeğer bir kahramandır" dedi.

EYLEMLERİN KAMU YARARI VAR

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Anonymous, RedHack, WikiLeaks gibi organizasyonların ortak özellikleri bilgiyi gizleyen, manipüle eden ve bu sayede iktidarlarını diledikleri gibi sürdüren kapalı yapılara karşı savaş açmış olmalarıdır. Hiç kuşkusuz ki bunda kamu/yurttaş yararı da vardır. Basit, adi bir suç olarak değerlendirilemezler."

RedHack Twitter aracılığı ile kimseye hakaret etmediğini, nefret söylemi üretmediğini belirten dernek, "Twitter'in yaptığı müdahalenin ABD hükümeti baskısı dışında hiç bir mantıklı gerekçesi yoktur. Twitter bu baskı karşısında boyun eğmiş, ifade özgürlüğüne dokunmuştur. Sansür yapmıştır" dedi.

'KİMİN NEYE DESTEK VERECEĞİ HÜR İRADESİNE BAĞLIDIR'

Dernek, sosyal medyada RedHack'e destek verenlerin teröre yardım etmiş olacakları şeklindeki mesajları ise "sansür ve otosansür uygulama çabası" olarak değerlendirdi. Dernek, "Kimin neye, ne şekilde destek vereceği, kimi alkışlayıp kime tepki göstereceği ifade özgürlüğü kapsamında ve kişinin hür iradesine bağlıdır. Yurttaşların iletişimi ve güncel politik katılımı daha yatay ve demokratik bir düzlemde yapabildiği sosyal medyanın ve İnternetin, türlü gerekçelerle tahakküm altına alınması girişimlerini kınıyoruz" dedi.

ETHA