14 Ocak 2013, Pazartesi

Özgür İnternet mücadelesi bir neferini kaybetti:

Özgür İnternet eylemcisi Aaron Schwartz ölü bulundu

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitelerinden Red-it'in kurucularından Aaron Schwartz intihara sürüklendi. Özgür internet mücadelesinin öne çıkan eylemcilerinden olan 26 yaşındaki aktivistin hakkında açılan davada 50 yıla yakın hapis cezası isteniyordu.

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitelerinden Red-it'in kurucularından Aaron Schwartz intihar etti. 26 yaşındaki aktivist New York'taki evinde kendini asmış bir şekilde bulundu.

İNTERNET DÜNYASI YASTA

Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen bir ölüm haberi, tüm internet dünyasını yasa boğdu. Link paylaşım sitesi red-it'in kurucusu, aynı zamanda  internet özgürlük eylemcisi Aaron Schwartz 26 yaşında intihar etti. Schwartz, New York'taki evinde kendini asmış olarak bulundu.

DAHİ AKTİVİST

Schwartz, bilgisayar programları tasarlamaya  henüz çocuk yaşlarda başlamıştı. Kısa süre sonra internet özgürlüğü alanında çalışmalar yürütmeye başladı ve bu alanda öne çıktı. İnternet sansürüne karşı lobi faaliyetleri yürüten 'Dimend Progres' adlı kampanya grubunun da kurucularındandı.

İNTERNETTE SANSÜRE KARŞI MÜCADELENİN ÖNE ÇIKAN İSİMLERİNDENDİ

Kısa ömrünün çoğunu internetteki sansürle ve bilgi edinmenin önüne konulan yasaklarla savaşarak geçiren Swartz hakkında, sadece abonelerin erişebildiği akademik yayın yapan JSTOR adlı siteden 1.5 milyon değerinde kitap ve makaleyi para ödemeden bilgisayarına indirdiği suçlamasıyla dava açılmıştı. Önümüzdeki ay duruşmaları başlayacak olan dava öncesinde Swartz'ın intihar etmesi, bütün dünyada şok etkisi yarattı. Swartz, Demand Progress adlı sansür karşıtı uluslararası bir grubun da liderliğini yapıyordu.

Schwartz'ın ailesi genç aktivistin ölümünü sadece bireysel bir trajedi olarak değil, internet dünyasında sosyal adaletinin sağlanması adına önemli bir darbe olarak görüyor. Ailesi ölümün ardındaki gerçeklerin de araştırılmasını talep ediyor.

EmekDünyası.Net/Ajanslar