21 Mart 2013, Perşembe

Kadın işçilere yönelik sosyal medya eğitimleri devam ediyor

Sendikalar, Kadın İşçiler ve Sosyal Medya Eğitimi Tekgıda-İş Sendikası Genel Merkez'inde devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikası Genel Merkezi'nde üçüncü ayağı bugün başlayan eğitime Evyap ve Elit Çikolata Fabrikasından temsilci kadınlar katılıyor.

Toplumsal Araştırma ve Eğitim Merkezi-TAREM' in Tekgıda-İş Sendikası ve Alternatif Bilişim Derneği'yle birlikte yürüttüğü "Sendikalar, Kadın İşçiler ve Sosyal Medya Eğitim Programı' İstanbul'da Tekgıda-İş Sendikası Genel Merkezi'nde devam ediyor.

EVYAP VE ELİT ÇİKOLATA'DAN TEMSİLCİ İŞÇİ KADINLAR KATILIYOR

Elit Çikolata ve Evyap fabrikasında çalışan Kadın komisyonu üyeleri ve işyeri temsilcisi kadınların yanı sıra sendika çalışanı kadınların katıldığı eğitim programının üçüncü ayağı bugün (21 Mart Perşembe) Tekgıda-İş Sendikası Genel Merkez'inde gerçekleştirilen açılış dersiyle başladı. Tekgıda-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Mustafa Akyürek, Kadın Komisyonu Başkanı Neslihan Taşoluk Nakaş ve TAREM Genel Koordinatörü Gökhan Biçici tarafından açılışı yapılan eğitimde ilk gün Bilgi Üniversites Öğretim Üyesi ve Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Dr. Özgür Uçkan bir sunum yaptı.

YURTTAŞ GAZETECİLİĞİ VE DİJİTAL AKTİVİZM

Dr. Özgür Uçkan tarafından gerçekleştirilen "Yurttaş Gazeteciliği ve Dijital Aktivizm" başlıklı açılış sunumunda, internet ve sosyal medya alanında son yıllarda yaşanan gelişmelerin başta işçi hareketi olmak üzere, toplumsal dönüşüm süreçlerinin temel dinamiklerine sunduğu olanaklar ele alındı. Sunumda, 2008 krizi sonrası gerçekleşen ekonomik, siyasal kırılmaların yol açtığı toplumsal sonuçlar, Arap Halk isyanlarından İspanya Öfkeliler hareketine, Yunanistan'da yaşanan çöküş ve kitle gösterilerinden Latin Amerika'daki gelişmeler kadar geniş bir çerçevede ele alınırken, yeni iletişim araçlarının bu süreçteki rolü irdelendi.

SENDİKALARIN İNTERNET KULLANIMINDAKİ DENEYİMLERİ VE SINIRLILIKLARI

Sendikaların internet kullanımı açısından içinde bulunduğu sınırlılığın ve bu sınırlılığın nedenlerinin de tartışıldığı eğitimde; SEKA direnişinden YÖRSAN direnişine, UPS direnişinden THY direnişine kadar son yılların işçi hareketlerinde internet ve sosyal medyanın olumlu kullanımına ilişkin örnekler de tartışıldı.Ancak genel olarak sendikaların bu alanda ortaya çıkan olanakları etkin bir şekilde kullanmaktan çok uzak olduğu ve yürütülen bu projenin sendikaların bu alandaki kurumsal kapasitelerini güçlendirmek için büyük önem taşıdığı da vurgulandı.

Toplam 6 gün ve 36 saat sürecek olan eğitim sonunda katılımcılar katılım belgeleri alacak. Proje bitiminde Bir eğitim kitabının ve eğitim videosunun da hazırlanarak genel sendikal kamuoyun ilgisine sunulacağı proje İsveç Konsolosluğu'nun desteğiyle devam etmektedir.

EmekDünyası.Net