30 Nisan 2013, Salı

1 Mayıs alternatif medya canlı yayın koordinasyonu kuruluyor

İnternet ve sosyal medya alanında özellikle son dönemde yaşanan gelişmeler alternatif medya alanında yeni kapılar açmaya başladı. 1 Mayıs'ta Türkiye'de de bu alanda önemli bir girişim hayata geçiriliyor.

Eğer bir akıllı telefonunuz varsa, basit bir uygulama yükleyerek görüntülü ve sesli canlı yayın yapabilirsiniz.

Dijital Aktivizm ve Yurttaş Medyası alanında Türkiye'de bir ilke imza atılıyor. Akıllı telefonlarınız, tabletleriniz veya laptop bilgisayarlarınız vasıtasıyla 1 Mayıs meydanlarından internet tabanlı olarak yapacağınız çekimler canlı olarak tüm dünyayla paylaşılacak. Bu alanda şu ana kadar atılan kimi adımlar olmasına rağmen 1 Mayıs 2013 bu alandaki en kapsamlı girişime tanıklık edecek.

NASIL YAPACAKSINIZ?

Bambuser en güvenli ve en iyi performans veren uygulama ancak türkiyede yasaklı. Bu yasağı hotspot shield uygulamasını yükleyerek delebilirsiniz. İkinci seçenek ustream uygulamasını indirmek, basit ve hızlıdır. Üçüncü seçenek livestream for producers. Daha eski telefonlar içinse qik.com canlı yayın hizmeti veriyor. Bu uygulamalardan birini telefonunuza yükledikten sonra uygulamanın içinden bir kullanıcı profili oluşturuyorsunuz, bu sizin özel kanalınız oluyor, burada istediğiniz zaman istediğiniz şeyi canlı yayınlamak için internet bağlantınız olması yeterli.

Yayın yaparken telefonunuzu yatay şekilde tutarsanız daha iyi bir görüntü sağlarsınız. Yayına göndereceğiniz sesi kullanmak için telefonunuzun mikrofonlu kulaklığını kullanabilir, böylece gürültünün ortasında anlaşılabilir röportajlar yapabilirsiniz. Yayınınızı durdurduktan sonra "kaydet" tuşuna basarak arşive düşürmeyi unutmayın.

http://www.youtube.com/watch?v=VvrKJXT4M9U bağlantısındaki kısa videoda, vatandaş habercilerin alanda nasıl davranması gerektiğine dair öneriler var, bunu izlemenizi öneririz.

KANALIMIZI KURDUKTAN SONRA SIRA KOORDİNASYONDA

Kanalınızı kurduktan sonra sıra koordine olmakta. Oluşturduğunuz kullanıcı profilinin adını veya kanalınızın linkini nabermedya@gmail.com adresine gönderdiğizde globalrevolution.tv ve revoltistanbul gibi kanallarının veritabanına ekleneceksiniz, yaptığınız yayın deneyimli editörler tarafından dünyanın dört bir yanından yapılan yayınlarla birleştirilecek. Böylece normalde ulaşacağınızdan çok daha fazla izleyiciye ulaşabilirsiniz ve yaptığınız yayınlar farkedilmeden geçmez. Emek Dünyası haber portalı da bu yayınları destekleyecek.

Facebookta nabermedya isimli gruba katılarak da diğer vatandaş medyacılarla iletişime geçebilir, alanda olanları nasıl aktaracağınızı birlikte planlayabilirsiniz.

ANLIK İLETİŞİMİN EN HIZLI VE GÜVENİLİR YOLLARI

irc.indymedia.org sitesine girip istediğiniz kullanıcı adını girdikten sonra kanal kısmına #1mayismedyakoordinasyonu yazarak irc konuşmasına dahil olabilirsiniz, irc anlık iletişimin en hızlı ve güvenilir yollarından biridir.

Medya koordinasyonuna izleyici olarak da katkıda bulunabilirsiniz. https://occupythecomms.cc/sitesine üye olup https://occupythecomms.cc/g/1_mays_medya_koordinasyonu grubuna katılabilirsiniz. Burada youtube'dan twitter'a facebook'tan anadalga medyaya kadar 1 mayısa dair bütün medya araçlarını bir araya getirip paylaşabilirsiniz. Anlatmak istediğimiz olayların başka dillere çevrilmesine yardımcı olabilirsiniz. Canlı yayınların hangi dakikasında ne olduğunu kollektif padlere not alarak editörlere yardımcı olabilirsiniz. Bir sorunla karşılaşırsanız  nabermedya@gmail.com adresine mail atarak yardım alabilirsiniz.

EmekDünyası.Net

https://twitter.com/EmekDunyasi