23 Mayıs 2013, Perşembe

Erdoğan'dan Redhack yorumu

Başbakan Erdoğan, gazetecilerin Redhack tarafından sızdırılan belgelerde adı geçen örgütle ilgili sorusuna yanıt verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile görüşmesinin ardından Başbakanlık Merkez Bina'da düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını  yanıtladı. Bir gazetecinin, Reyhanlı'daki bombalı saldırıların ardından bir hacker grubu tarafından ele geçirildiği ileri sürülen istihbarat raporlarında saldırıyı El Nusra örgütünün yaptığına yönelik bilgilerin yer aldığını belirtilerek değerlendirilmesini sorması üzerine Erdoğan, "Bu hackerler, buna benzer konular, istihbaratın yakından ilgilendiği, takip ettiği, güvenlik güçlerimizin aynı şekilde takip ettiği konular" yanıtını verdi.

'GÜÇBİRLİĞİNE ŞİDDETLE İHTİYACIMIZ VAR'

"Bu konularda da 'şu örgüt, bu örgüt' gibi yakıştırmaların, nihai neticesi alınmadan açıklanması sadece bu tür örgütlerin propagandasına yarar" diyen Erdoğan, yazılı ve görsel basının bu tür söylemlere itibar etmemeleri gerektiğini belirtti. Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bunlar elinizde belgelerle var olduğu zaman bunları yazın veya çizin. Şu anda bu belgeler ortaya çıkana kadar bunların lüzumsuz yere propagandasını yapıyorsunuz. Bu farkında olmadan, teröre destektir, terör örgütlerine destektir. Bu destekleri bunlara vermeyelim. Burada da farklı bir sürecin içindeyiz ve bu sürecin içinde gerek Orta Doğu'da Suriye ile verdiğimiz bu mücadele gerek içeride mevcut gelişmeler, bunlara yönelik atacağımız adımları elbirliğiyle atmamız lazım. Burada güçbirliğine şiddetle ihtiyacımız var. Dolayısıyla pek bunlara iltifat etmezsek isabetli olur diye düşünüyorum."

 

EmekDunyasi.Net/Radikal