30 Temmuz 2013, Salı

Twitter'da 'temizlik operasyonu'nun arkasında neler var?

Gezi Parkı direnişi sürecinde hükümetin medyaya yönelik sansürünün etkisizleştirilmesinde belirleyici bir rol oynayan ve Başbakan Erdoğan’ın ‘baş belası’ ilan ettiği Twiiter’da ‘temizlik’ operasyonu başladı.

Twitter'da son günlerde aktif olmayan veya sahte kullanıcılara ait olduğu ifade edilen hesaplar silinirken, AKP’ye muhalif bazı aktif hesapların askıya alınması soru işaretlerine yol açtı.

TWİTTER'DA TAKİPÇİ SAYILARI BİRDEN AZALINCA SORU İŞARETLERİ DOĞDU

Twitter’da bir anda takipçi sayılarında yaşanan azalmayla gündeme gelen operasyonda, Twitter aktif olmayan veya sahte hesapları silmeye başladı. Gerçek Gündem Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş, Sosyolog Neşe Özgen ve Nûçe Tv’den Baki Gül’ün askıya alınan hesapları ise Twitter’ın AKP’ye muhalif isimlere bir operasyonu mu iddialarını gündeme getirdi. Twitter konu hakkında şu ana kadar bir açıklama yapmadı. Hürriyet’in haberine göre bu operasyon sadece Türkiye’yi kapsamıyor.

‘HÜKÜMET İLE ANLAŞMA YOK’

Takipçi sayılarının azalmasıyla ilgili şirket CEO’su Dick Costolo ilk kez açıklama yaptı. Costolo, Türkiye hükümetiyle bir anlaşma yok dedi. Bir kullanıcının ‘Neden Türkiye hükümetiyle anlaşmaya vardınız?’ yönündeki sorusuna ise Costolo, ‘Böyle bir anlaşma yok’ yanıtını verdi. Costolo, Türkiye’de farklı siyasal görüşlerdeki grupların birbirleri hakkında sahte spam ve ihbar bildiriminde bulunduğunu ifade ederek, bu konuyu netleştirmek üzere çalıştıklarını da belirtti.

Geçtiğimiz günlerde hükümetten bir heyet ABD’ye giderek Twitter yetkilileriyle görüşmeler yapmıştı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Twitter yetkililerinin Türkiye’de ofis açmak istediklerini ancak internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki kanunla ilgili kaygıları bulunduğunu söylemişti. Yıldırım, kanunda değişiklik yapmak yoluyla bu konuda anlaşma sağlandığını açıklamıştı.

YÜZDE 5 KURALI BULUNUYOR

TWİTTER hesaplarının askıya alınması için birçok farklı sebep bulunuyor. Hürriyet’in verdiği bilgilere göre, bir algoritma tarafından tespit edilen yumurta takipçiler, özellikle IP adres kayıtlarına göre tek tek bulunuyor. Kapatılan hesapların başında aynı içeriği farklı kişilere yollayan kullanıcılar da bulunuyor. ‘Kopyala-yapıştır’ yöntemiyle yapılan bu tip paylaşımlar Twitter’ın söz konusu içerikleri ‘spam’ (istem dışı alınan içerik ve mesajlar) olarak tanımlanmasına sebep oluyor. Söz konusu paylaşımı yaklaşık 10 kez yapanların hesapları kısa bir süre içinde kapatılabiliyor. Bunun yanı sıra Twitter algoritmasında ‘yüzde 5’ kuralı olduğu da iddia ediliyor. Bu kurala göre takipçi sayısının yüzde 5’i kadar spam olarak işaretlenmesi, Twitter hesaplarının kapatılmasına neden oluyor. Örneğin; 100 takipçisi olan bir kullanıcının beş kez spam olarak işaretlenmesi o hesabın kapanmasına neden olabiliyor. Son dönemde özellikle siyasi parti ve oluşumların karşıt görüşlerdeki kullanıcılara aynı yöntemi kullandığı belirtiliyor.

KAPANAN HESAPLAR NASIL AÇILIR?

ASKIYA alınan hesap sahiplerini uzun bir süreç bekliyor. Söz konusu kullanıcıların support.twitter.com adresinden destek ekibine dertlerini bildirebilecek form doldurması gerekiyor. Ancak formun İngilizce olarak doldurulması gerekiyor. Bir algoritmayla askıya alınan hesaplar, Twitter ekibi tarafından incelenerek yeniden kullanıma açılabiliyor. Bu noktada süreci hızlandırmak için kullanıcıların Twitter ayarlarından ekledikleri uygulamaları kaldırmaları gerekiyor. Kullanıcıların, 2 binden daha fazla takip edilen Twitter abonesi varsa bu sayıyı da düşürmesi gerekiyor. Askıya alınan hesapların, 1 ile 10 gün içerisinde geri alınma şansı olabiliyor.

RED HACK: TWİTTER HÜKÜMETİN PARAYLA VE YALAKALIKLARLA İSTEDİĞİMİ YAPARIM MANTIĞINA YANAŞMADI

Twitter'de yaşanan temizlik operasyonu ve hükümetin göz dağı amaçlı olarak "Twitter'la anlaştık" yönlü açıklamalar yapması üzerine Red Hack'te bir açıklama yaptı. Twitter'da yaşanan temizliğin hükümetin twitter'la yaptığı bir anlaşmanın ürünü olmadığını belirten Red Hack, spamlayarak hesapların kapatılmasının sağlanması yönündeki AKP merkezli operasyonlara karşı bu saldırıların hedefi olanların birbirlerini takibe almasından başka bir önlem olmadığını da açıkladı.

İŞTE RED HACK'İN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMASI

EmekDünyası.Net/Evrensel