02 Haziran 2010, Çarşamba

GÖZLEM:

İsrail, İHH, medya ve internet

Ana akım medya, İsrail’in terörist olduğunu bir türlü yazamadı. Sivil ve askeri bürokrasinin İsrail ile neredeyse organik, son derece güçlü ve derin bağları var. Nitekim, krizin zirve yaptığı anda, Vecdi Gönül’den gelen “Heron’ların alınmasında sorun yok” açıklaması buna delalet.

BARIŞ ATASOY

2 gündür, İHH, İsrail derken, ana akım medya, Türk medyası ve internette özetle şunlar oldu:

- Ana akım medya, İsrail’in terörist olduğunu bir türlü yazamadı. Zira iki taraftan sıkışmış durumdalar: Sivil ve askeri bürokrasinin İsrail ile neredeyse organik, son derece güçlü ve derin bağları var. Nitekim, krizin zirve yaptığı anda, Vecdi Gönül’den gelen “Heron’ların alınmasında sorun yok” açıklaması buna delalet. Diğerini söylemeye dahi gerek yok. Türk medyasına da komuta eden dünya medyası, Yahudilerin elinde:

TimeWarner/CNN CEO Jeffrey Bewkes
NewsCorp CEO Peter Chernin
Murdoch
Viacom Owner Sumner Redstone
BBC CEO Greg Dyke
Paramount CEO Brad Grey
Walt Disney/ABC CEO Robert Iger
Sony Chair Michael Lynton
MSNBC President Phil Griffin
CBS CEO Leslie Moonves
MGM Harry Sloan
NBC Universal CEO Jeff Zucker

Bu arada Facebook’un sahibi de Yahudi.

- Twitter ve FriendFeed’in “yıldızları”, “sosyal medyacıları” olayı tamamen görmezden geldi, hiç olmamış gibi davrandı. Davranmayanlar ise, “İsrail’in yaptığı kötü tabi, ama İHH’da provoke etti” gibi nefis çıkarımlar yaptılar. Böylece nemalandıkları, nemalanmayı bekledikleri ana akım medyaya bir kez daha kuyrukçuluk etmekten geri kalmamış oldular.

- Medyanın ilk haberleri yanıltıcıydı. Hatta bu tuzağa ben de düşerek, İsrail’in gemilere kendi kara suları içinde saldırdığı yanılgısına kapıldım.

- Dünya medyasının da tavrı benzer yöndeydi; ama en azından dürüst ve cesur habercilik yapabilen nispeten küçük kanallar da vardı.

-Twitter, ‘flotilla’ gibi arama kelimelerine bir süre sansür uyguladı ancak foyası ortaya çıkınca bundan vazgeçmek zorunda kaldı. Çıkarılacak ders: Internet girişimleri büyüdükçe güvenilmez olurlar. Mutlaka birden fazla benzer sitenin, aracın takipçisi olun ve küçükleri destekleyin. Gözünüz kulağınız daima açık olsun.

- Buna rağmen, Twitter yine işe yaradı: gemidekilerden bir kadın, şimdi adını unuttum, gelişmeleri Twitter’dan aktardı.

- Uzun zamandır doğru ve dürüst haber yaptığına inandığım BBC, bu olayla çuvalladı. Başta hareketi marjinal bir hareket gibi duyurdu. Alman parlementerleri filan es geçti. Sonrasında, yayın düzenini büyük oranda bu olaya göre ayarladığını duyurmak zorunda kaldı. BBC, daha önce DEC’in (13 yardım organizasyonunu birleştiren bir İngiliz yardım örgütü) Gazze yardım videosunu yayınlamayarak şok etkisi yaratmıştı. Yine DEC’in iddiasına göre, BBC’nin bu kararı yüzünden, kampanya 4.5 milyon kişiye ulaşabildi ve 3.1 milyonluk çok ciddi bir kayıp oluştu. Greg Dyke’ın Yahudi olmasının bu kararda etkisi olmadığını söylemek fazla iyimserlik olacaktır; zira olay BBC içinde de tepki almış.

- Wikipedia açısından konuşmak gerekirse, bu gece itibariyle iki şey gördük: Wikipedia, çok hızlı çalıştı. Ancak Siyonizm yanlıları taraflı içerik girdiler ve düzeltilen içeriği sürekli değiştirdiler.

- Sonuç olarak, İsrail gerek medya, gerek Internet’i dört bir yandan sardı, kullandı. Ancak yaptığı şey öylesine net bir terör eylemiydi ki, kitleler ciddi anlamda manipüle edilemedi. Bunda Internet’in de payı var.

- Tek bir haber kaynağına mahkum kalanlar, ne olup bittiğini anlayamadılar. Kendimi medya konusunda uyanık saydığım halde, 24 saat içinde ben bile bir sürü yanılgıya kapıldım.

http://www.barisatasoy.com/guncel/israil-ihh-medya-ve-internet