23 Haziran 2010, Çarşamba

AGİT:

"Sansüre son verin!"

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Türkiye’yi YouTube ve Google’a getirdiği erişim engeline son vererek internet yasasını uluslararası özgür ifade standartlarına uygun hale getirmeye çağırdı. AGİT, Türkiye’de son iki yılda 5 binden fazla web sitesinin bloke edildiğini belirtti.

AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatovic, Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na bir mektup göndererek, Türkiye’nin internet üzerinde artan erişim engellerine yönelik kaygılarını aktardı. Mijatovic, bu ay içinde gönderdiği mektupta “Türk yetkililerine, vatandaşlarının günümüzdeki küresel bilgi toplumunun bir parçası olmasını engelleyen engelleme hükümlerini geri çekmeye çağırıyorum. Bununla beraber çok ihtiyaç duyulan 5651 sayılı kanunda reform yapmaya çağırıyorum” dedi.

Türk Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) Youtube ve Google servislerine ait onlarca IP’lere (İnternet Protokol Adresleri) erişimi engelleme kararını hatırlatan Mijatovic, kararın sonucu olarak

Haziran başlarından beri aralarında Google’nin popüler Analytics ve Translate servislerine ya girilemediği ya da girişin çok yavaşladığını belirtti.

“SORUN VERGİ ANLAŞMAZLIĞI”

Türkiye’nin iletişimleri engelleme kararı, YouTube’nin sahibi olan Google ile Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı arasında yaşanan vergi konusundaki çözümlenmemiş anlaşmazlıktan kaynaklanmaktadır. Mijatovic, “Ancak çokça eleştirilen İnternet Yasası’nda bile web sitelerini bloke etme nedenleri arasında vergi anlaşmazlığı bulunmamaktadır” dedi.

“Vatandaşların bilgi edinme haklarına ve ifade özgürlüğüne sınırlama getirdiği için 5651 sayılı kanunda reform yapılmasını istediklerini kaydeden Mijatovic, mektubunun devamında şunları belirtti:

“Türkiye’de son 2 yıl içinde 5 binden fazla web sitesi bloke edildi. Son bloke etmelerle, internete sınırsız erişim yerine, ülkede özgür bilgi akışını daha da sınırlandıran yeni yolların ortaya çıkmış olması endişe verici bir göstergedir.”

“EN ÇOK ENGELLENEN ALTERNATİF BASINDIR”

AGİT Medya Özgürlüğü verilerine göre Türkiye’nin erişimini en çok engellediği web sitelerinin başında Kürt haber siteleri ile sol kesimlere ait siteleri geliyor. Bazı siteler, erişim engellerini aşmak için, hukuki yoldan mücadele yerine domain (sayfa) isimlerini değiştiriyorlar. Rapora göre, örneğin günlük Gündem gazetesinin sayfasına erişimler Mart 2008’den bu yana değişik mahkemeler tarafından 7 kez bloke edildi. Buna rağmen mevcut durumda http://www.gundem-online.net/ adresi üzerinden Gündem gazetesine ulaşılabiliyor. Benzer şekilde, Fırat Haber Ajansı’nın www.firatnews.net adresi Ocak 2008’de, www.firatnews.com adresi ise 9 Mayıs 2008’de bloke edildi. Ayrıca alternatif basın yayıncılığı yapan Kürt günlük gazeteler Yeni Özgür Politika, Günlük Gazetesi ile Atılım gazetesi internet sitesi de bloke edildi. AGİT, söz konusu sayfaların, 5651 sayılı kanunda terör propagandası yapmanın yer almamasından ötürü, terörle mücadele kanununun 6 ve 7. Maddeleri çerçevesinde bloke edildiklerine inanıldığını kaydetti.

ANF