16 Temmuz 2010, Cuma

İnternet sokağa çıkıyor!

İnternete uygulanan sansüre karşı olan kurumlar, siteler, kişiler yarın Taksim'de buluşacak. Sansür karşıtları, internet kablolarını kesecek.

30'u aşkın kurumun 19 Haziran'da İstanbul'da yaptığı toplantı sonrasında kurulan İnternet Sansürüne Karşı Ortak Platform sokağa çıkıyor. İNETD, LKD, bobiler.org, Cyber-Rights.Org.TR, EMO, Alternatif Bilişimin de aralarında bulunduğu internete özgürlük isteyen kurum ve kişiler yarın Taksim'de olacak. Yarın saat 17.00'de Taksim Meydanı'nda buluşacak olan sansür karşıtları, 17.00'de internet kablolarını keserek Galatasaray Meydanı'na yürüyecek.

Yürüyüş için yayımlanan çağrı metninde, "Kendi irademizle verdiğimiz kararlarla kendi hayatımızı yönetebiliyoruz. Bizler interneti kullanıyoruz. İnternet üzerinden çalışıyoruz. İnternet üzerinde ders çalışıyoruz, eğleniyoruz, üretiyoruz. Bizler, internet kullanıcıları olarak; çağımıza uymayan hukuk kurallarını kabul etmiyoruz" denildi.

Site engellemelerinin yasak değil aleni sansür olduğu ifade edilen açıklamada, "5651 sayılı kanun ile baskılayamadıkları internet kullanımını hukuk dışı keyfi çözümlerle kontrol etmeye çalışan zihniyetin sözünü dinlemiyoruz" denildi.

Yürüyüşün amacı ise şöyle açıklandı: "Bizler internette biraraya geldik ve çözümü sokakta arıyoruz. Ulaştırma bakanının ve ilgili kurumların yanlış bilgilendirmesini yıkmak, insanlara hukuksuzluğu anlatmak ve gerçeklerle buluşmak için yürüyoruz."

Saat 17.00'de başlayacak olan yürüyüş boyunca, yıllar önce TRT sansürlerini eleştiren Devekuşu Kabare'nin söylediği minik kelebek parçası sansürsüz şekliyle söylenecek. 17 Temmuz günü yürüyüşe farklı illerde oldukları için katılamayanlar ise 17.00-19.00 arası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e twitter üzerinden "Biz Taksim'deyiz. Siz neredesiniz?" twit'leri gönderecek.

YÜRÜYÜŞE DESTEK VEREN SİTELER:

ankara.net, bildirgec.org, bobiler.org, engelliweb.com, engellerikaldir.com, fizy.com, hafif.org, oyungezer.com.tr, inci.sozlukspot.com, istanbul.net, itusozluk.com, izmir.net, kampanya.org.tr/sansur, komikaze.net, penguen dergisi, sansuresansur.org, sansursuzinternet.org, seslisozluk.com, sozluk.sourtimes.org, uludagsozluk.com, uzman.tv, tomshardware.com.tr, zargan.com, zaytung.com

İstanbul - ETHA